Ciasto pleśniak na dużą blachę – przepis

Teściowa zapowiedziała się z wizytą a do kawy masz tylko paluszki? Twoje dziecko musi przynieść ciasto na kiermasz w szkole i obawiasz się, że wyjdzie zakalec? Mam niezawodny przepis na pyszny placek, który zawsze się udaje i pysznie smakuje.

Skąd tak mało apetyczna nazwa?

Pleśniak – bo o tym cieście mowa – swoją nazwę zawdzięcza warstwie ściętego białka, które może przypominać pleśń. Niefortunna nazwa nie przeszkodziła w zdobyciu przez ten przepis ogromnej popularności. Receptura przekazywana z pokolenia na pokolenie była lekko modyfikowana na przestrzeni lat, jednak podstawowa lista składników i wykonanie pozostają niezmienne.

Mąka

Podstawą każdego ciasta jest  oczywiście mąka. Najpopularniejsza mąka dostępna w sklepach to mąka pszenna. Nie każdy jednak wie, co oznaczają numery na opakowaniu. Liczba ta określa ilość składników mineralnych po spaleniu. Jaki to ma wpływ na nasz wybór? Należy dostosować typ mąki do rodzaju wypieku. Tak więc idealna na przygotowanie tortu będzie mąka typ 450, na domowy makaron typ 500 a do wypieku chleba sprawdzi się typ 1400. Do naszego pleśniaka odpowiednia będzie mąka typ 500, w sam raz do ciast kruchych.

Jajka

Ściółkowe, od kur w wolnego wybiegu a może BIO? Rodzajów jest sporo także należy pamiętać, że jajko jajku nie równe. Stojąc przed wyborem kupna powinniśmy kierować się oznaczeniami na opakowaniu lub na samych jajkach. Nadruk składa się z szeregu cyfr i liter, które oznaczają kolejno: sposób chowu, kraj pochodzenia, lokalizacje i numer producenta. Dla konsumenta najistotniejsza jest pierwsza cyfra od lewej. Im niższy numer tym lepsze warunki chowu, bardziej ekologiczna pasza a co za tym idzie zdrowsze i smaczniejsze jajko. Do ciasta sprawdzą się dowolne jajka, jednak aby zwiększyć walory smakowe starajmy się wybrać te z 0, 1 lub 2 z przodu.

Zobacz też:  Czerwony barszcz wigilijny bez zakwasu

Masło

Nie zawsze uśmiechnięta krówka na opakowaniu będzie gwarantowała wysoką zawartość tłuszczów mlecznych, które decydują o tym, czy wyrób w ogóle można nazwać masłem. Wytwarzany poprzez zmaślanie śmietanki końcowy wyrób, powinien zawierać minimum 82% tłuszczu mlecznego. Są to tłuszcze nasycone, a więc nie są polecane dla osób z wysokim poziomem cholesterolu.  Nieuczciwi sprzedawcy celowo dodają tłuszcz roślinny aby obniżyć koszty. Naszą czujność powinny wzbudzić takie napisy na etykiecie, jak: mix, mieszanka, maślane etc. Najlepszym wyborem będzie masło od zaprzyjaźnionego gospodarza. Jeśli nie mamy takiej możliwości, uważnie czytajmy co producent umieścił w składzie i wybierzmy te prawdziwe. Jeśli ktoś nie lubi masła lub źle przyswaja zawartą w nim laktozę, może użyć margaryny.

Blaszka

Przepis, który otrzymałam od swojej mamy przewiduje ciasto pleśniak na dużą blachę. Zapewne wzięło się to z tego, że chętnych aby je skosztować było wielu. Z drugiej strony jest to rodzaj ciasta, które nie wymaga przechowywania w lodówce, dlatego piekąc pleśniak na dużą blachę można było się nim zajadać kilka dni. Do naszego przepisu optymalna będzie blaszka o wymiarach 36×24 cm.

Konfitury

Sekretem pleśniaka mojej mamy były konfitury śliwkowe domowej roboty. Pomimo, że pleśniaka w swoim życiu jadłam wiele razy, to żaden nie równał się z tym domowym. Myślę, że to właśnie zasługa powideł. Oczywiście w tym przepisie można użyć dowolnego dżemu lub konfitur wedle uznania. Radziłabym jednak wybrać te bardziej kwaskowate, aby przełamać trochę słodycz.

Poniżej szczegółowa lista składników do upieczenia ciasta pleśniak, przepis na dużą blachę:

Ciasto:

  1. 3 szklanki mąki pszennej typ 500 (około 500 g.)
  2. 1/2 szklanki cukru (około 100 g.)
  3. 1 opakowanie schłodzonego masła (około 200 g.)
  4. 1 całe jajko oraz 5 żółtek
  5. 1 opakowanie cukru waniliowego (16g)
  6. 3 łyżeczki proszku do pieczenia lub sody spożywczej
  7. 500g powideł np., śliwkowych
  8. 3 łyżki kakao
Zobacz też:  Masło z awokado - pyszny dodatek do pieczywa

Beza:

  1. 5 białek
  2. 1/2 szklanki cukru pudru
  3. szczypta soli

Sposób przygotowania:

Mąkę wraz z proszkiem do pieczenia (lub sodą) przesiewamy do dużej miski. Wrzucamy do niej pokrojone w kostkę masło, dodajemy cukier zwykły i waniliowy. Wbijamy jedno jajko oraz 5 żółtek. Całość zagniatamy energicznie rękami do uzyskania jednolitej masy, którą dzielimy na 3 części. Do jednej z nich dodajemy kakao i ponownie zagniatamy. Wszystkie porcje ciasta wkładamy do woreczków i umieszczamy na około 30 minut w lodówce. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Pierwszą (jasną) porcję ciasta rozkładamy na spodzie i wyrównujemy palcami. Całość pokrywamy cienką warstwą powideł lub konfitur. Na dużych oczkach ścieramy porcję ciasta z kakao. Teraz przyszedł czas na przygotowanie piany z białek. Białka wlewamy do wysokiej miski i ubijamy mikserem wraz ze szczypną soli. Gdy piana będzie już sztywnieć, dodajemy powoli cukier, aż do całkowitego połączenia. Tak ubitą pianę delikatnie przekładamy na blaszkę. Na samą górę dajemy pokruszone kawałki ostatniej porcji ciasta (można je także zetrzeć na tarce o dużych oczkach). Piekarnik rozgrzewamy do 200 st.C. (góra i dół). Ciasto wkładamy do piekarnika i pieczemy 10 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 160 st. C i pieczemy jeszcze przez około 40 minut.

To również powinno Cię zainteresować: https://ebudowa.pl/malowanie-dachow

[kkstarratings]



Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz