Krem z dyni – sycąca propozycja, która sprawdzi się jesienią

Jesień to czas, kiedy na naszych stołach królują sycące potrawy. Krem z dyni to doskonała propozycja na chłodne dni. Rozgrzewająca zupa dyniowa to idealne danie, które jest nie tylko smaczne, ale także kolorowe – niemal jak słońce na talerzu.

Dynia – wartościowy składnik kremów

Dynia to warzywo, które jest bardzo często hodowane. Można je bez problemu kupić na wsi lub na targu – radzimy postawić na świadome zakupy. Dzięki temu zyskuje pełnię smaku, przez co gotowanie staje się prawdziwą przyjemnością. Co można zrobić z tego warzywa? Do głowy przychodzi oczywiście krem z dyni. Jest to propozycja, która sprawdzi się jako lekki obiad lub kolacja. Zupa dyniowa rozgrzewa i syci, a jednocześnie nie obciąża układu trawiennego. Krem z dyni można przygotować na wiele sposobów, dodając różne przyprawy i dodatki, co pozwala za każdym razem cieszyć się nowym smakiem.

Klasyczny krem z dyni

Podstawą kremu z dyni jest oczywiście miąższ z tego warzywa. Dynię należy obrać ze skóry, usunąć pestki i pokroić w kostkę. Następnie trzeba ją ugotować w bulionie warzywnym lub wodzie. Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowanie esencji, wykorzystaj Bulion warzywny WINIARY. Nowy pasteryzowany bulion warzywny WINIARY to gęsty i esencjonalny bulion o półpłynnej konsystencji, którym doskonale podkreślisz smak potraw. Unikalna receptura na bazie włoszczyzny gwarantuje doskonały smak i aromat, a naturalny proces pasteryzacji zapewnia trwałość – za to pokochasz nasz nowy produkt. Wykorzystasz go do pogłębienia smaku dań, przygotowania klarownego bulionu oraz jako bazę do zup lub sosów.

Zobacz też:  Jak powinno wyglądać gotowanie dla psa? Przedstawiamy praktyczne porady

Pasteryzowany bulion warzywny WINIARY dostępny jest w wygodnym do dozowania szklanym opakowaniu oraz starcza aż na 3,5 litra wywaru. Produkt jest odpowiedni dla wegetarian.

Gdy dynia będzie miękka, zupę należy zmiksować na gładki krem. Dla wyrazistego smaku można dodać do niego przyprawy. Dobrze sprawdzi się imbir, gałka muszkatołowa, pieprz cayenne lub curry. Zupę można też wzbogacić śmietaną lub mlekiem kokosowym, które nadadzą jej aksamitnej konsystencji.

Krem z dyni z dodatkami

Krem z dyni to danie, które można urozmaicić różnymi dodatkami. Popularne jest dodawanie do zupy dyniowej pieczonej cebuli lub czosnku, które nadają jej głębszy smak. Dobrym pomysłem jest też wzbogacenie kremu z dyni o pieczone kasztany lub orzechy, na przykład laskowe lub włoskie. Ciekawą propozycją jest połączenie dyni z jabłkami. Słodycz owoców przełamuje wytrawny smak warzywa i tworzy ciekawe zestawienie. Krem dyniowo-jabłkowy to idealna propozycja na jesienny obiad lub kolację.

Jak podawać krem z dyni?

Krem z dyni najlepiej smakuje podany na gorąco. Zupę można udekorować kleksem gęstej śmietany lub posypać uprażonymi pestkami dyni. Dobrym dodatkiem będą także grzanki z razowego pieczywa albo groszek ptysiowy. Krem z dyni to danie, które z powodzeniem zastąpi tradycyjny obiad. Zupa dyniowa jest lekka, a jednocześnie sycąca i rozgrzewająca. To idealna propozycja na chłodne, jesienne dni.

Sprawdzi się jednak nie tylko jako codzienny obiad, ale także jako danie na przyjęcie. Zupę dyniową można podać w małych porcjach jako przystawkę. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie kremu z dyni w wydaniu finger food, czyli w małych naczyniach lub filiżankach. Krem można udekorować w efektowny sposób, na przykład kleksem śmietany, pestkami dyni lub listkami świeżych ziół. Dzięki temu zupa będzie nie tylko smaczna, ale także przyciągnie wzrok.

Jak przygotować dynię do gotowania?

  1. Aby przygotować dynię do gotowania, należy zacząć od umycia warzywa i osuszenia go. 
  2. Następnie trzeba odkroić górę dyni i przeciąć ją na pół. Łyżką należy wydrążyć środek, usuwając włókniste części i pestki. 
  3. Miąższ dyni trzeba pokroić w kostkę lub w plastry, w zależności od przepisu. Jeśli wymaga obranej dyni, należy usunąć skórkę za pomocą obieraczki do warzyw lub ostrego noża. 
Zobacz też:  Grypa żołądkowa a zwolnienie lekarskie. Czy można dostać L4 przy problemach żołądkowych?

Tak przygotowana dynia nadaje się do gotowania, pieczenia lub duszenia. Warto pamiętać, że czas gotowania dyni zależy od wielkości kawałków – mniejsze będą gotowe szybciej niż większe. Przygotowanie dyni do gotowania nie jest skomplikowane, a umożliwia wykorzystanie tego smacznego i wartościowego warzywa w kuchni na wiele sposobów.

Jakie są najczęstsze błędy podczas przygotowywania kremu z dyni?

Jednym z najczęstszych błędów podczas przygotowywania kremu z dyni jest dodawanie zbyt dużej ilości przypraw. Dynia ma delikatny smak, który łatwo zagłuszyć zbyt intensywnymi przyprawami. Lepiej dodawać je stopniowo i smakować zupę na każdym etapie gotowania. Nie można jednak popadać w skrajności, ponieważ nieodpowiednie doprawienie zupy również jest błędem. Krem z dyni powinien być odpowiednio słony i mieć wyważony smak. 

Warto też uważać na konsystencję zupy – zbyt rzadki krem nie będzie satysfakcjonujący, a zbyt gęsty może być trudny do zjedzenia. Aby uniknąć rozgotowania się dyni, należy pilnować czasu gotowania i nie miksować zupy zbyt długo. Częstym błędem jest także serwowanie kremu z dyni bez dodatków – grzanki, pestki lub kruszone orzechy świetnie komponują się z zupą i wzbogacają jej smak.

Krem z dyni to doskonała propozycja na jesienne dni. To rozgrzewające i sycące danie, które można przygotować na wiele sposobów. Zupa dyniowa to smaczny i wartościowy posiłek, który z pewnością przypadnie do gustu całej rodzinie.

Artykuł promocyjny



Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2024

Dodaj komentarz