Kapuśniak stanowi bardzo ciekawe urozmaicenie domowego jadłospisu. Jak go zrobić, aby całość pysznie ze sobą współgrała i rozpieszczała kubki smakowe oraz podniebienie? Sprawdź nasz przepis!
Kapuśniak z białej kapusty – przygotowanie:
- 1/2 główki młodej kapusty
- 350g młodych ziemniaków
- 1 dorodna marchewka
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 1 cebulka
- 3 ząbki czosnku
- 250g kiełbasy wiejskiej bądź takiej którą lubisz
- 1 i 1/2 litra bulionu drobiowego albo mięsno-warzywnego
- 20g masła ewentualnie margaryny
- 3 czubate łyżki mąki pszennej
- 3 czubate łyżki mąki pszennej
Przyprawy:
- 1 łyżeczka kminku
- 1/2 łyżeczki cząbru
- 1 Liść laurowy
- 3 kulki ziela angielskiego
- pęczek kopru i 2 łyżki soli
- pieprz i sól do smaku
Przygotowanie poszczególnych składników.
1. Kapustę należy pozbawić wierzchnich liści oraz tych zniszczonych i dokładnie umyć pod bieżącą wodą a następnie pokroić w około centymetrowej szerokości paski długość mniej więcej 4 centymetrów.
2. ziemniaki należy umyć oskrobać i pokroić w kostkę o wymiarach jeden na jeden centymetr (mniej więcej),
3. Marchewkę należy umyć oraz obrać ze skórki a następnie zetrzeć na tarce o dużych oczkach
4. cebulkę kroimy w nie zbyt dużą kostkę
5. czosnek kroimy w małą kosteczkę
6. Kiełbasę wiejską kroimy w nie dużą kostkę ( wymiary wedle upodobań )
7. Do dużego Garnka wlewamy 3 łyżki oleju rzepakowego i podsmażamy na nim wcześniej pokrojoną cebule. Kiedy cebulka zabarwi się na piękny złoty kolor dodajemy pokrojoną kiełbasę i podsmażamy razem na średnim ogniu około 10 minut do uzyskania rumianego koloru kiełbasy do tego dodajemy posiekany czosnek. Kiedy już podsmażymy odpowiednio kiełbaskę dodajemy młodą rozdrobnioną kapustę, ziemniaki oraz wcześniej startą marchewkę.
8. Do podsmażonych składników wlewamy nasz bulion, Najlepiej taki przygotowany dzień wcześniej. całość przyprawiamy kminkiem, pieprzem oraz solą dodajemy jeszcze liść laurowy razem z Zielem angielskim, solą i pieprzem do smaku następnie gotujemy pod przykryciem na małym ogniu przez 15 minut do miękkości warzyw.
9. W miedzy czasie zajmiemy się zasmażką z mąki pszennej, Na małej patelni roztapiamy masło , kiedy tylko masło się rozpuści dodajemy mąkę i smażymy do uzyskania blado żółtego koloru . do tak powstałej zasmażki dodajemy wcześniej odlany z naszej zupy wywar, dokładnie mieszamy tak aby wszystkie grudki mąki się rozpuściły. Przygotowaną w ten sposób zasmażkę przelewamy do naszej zupy dokładnie przy tym mieszając. Całość gotujemy jeszcze przez jakiś czas tak aby wszystkie składniki naszej zupy dokładnie się ze sobą pomieszały i połączyły. Wedle potrzeby doprawiamy ponownie solą oraz pieprzem.
Dobrze będzie zestawić z ognia tak przygotowaną zupę na jakiś czas do ostygnięcia (sekret mojej babci) ,w tak zwanym między czasie siekamy wcześniej opłukany koperek i odkładamy go na talerzyk bo dodamy go już na samym końcu do miski to sprawi że smak oraz aromat koperku będzie dokładnie wyczuwalny w każdej porcji zupy. Tak przygotowane pożywne oraz pełno porcjowe danie po ponownym podgrzaniu serwujemy na głęboki talerzu bądź misce z białej porcelany dodając do każdej porcji wcześniej posiekany oraz umyty koperek.
Tak podany Kapuśniak możemy urozmaicić o dodatek w postaci kromki pszennego chleba obficie posmarowanej swojskim masłem. Takie Danie zajmie ci około 45 minut poziom trudności oceniam na 3 gwiazdki w dziesięcio stopniowej skali.
[kkstarratings]
Zobacz także:
- Menu na stypę w domu
- Zapiekanka z kurczakiem i warzywami
- Karp po żydowsku, że palce lizać
- Czerwony barszcz wigilijny bez zakwasu
- Kultowa surówka colesław jak z KFC – jak przygotować?
- Smażony karp wigilijny – przepis