Przydatne wskazówki:
- Gotowanie kuskusu zajmuje kilka minut – do kaszy dodaj wrzątek i odczekaj do wchłonięcia płynu.
- Aby kasza była sypka, a płyn się wchłonął, ważne są proporcje – 1 i ¼ szklanka wody czy bulionu na 1 szklankę kuskusu.
- Kuskus możesz dowolnie doprawić – będzie świetnym zamiennikiem ziemniaków, dodatkiem do sałatek lub farszem do mięs i warzyw.
Kasza kuskus – dlaczego warto ją jeść?
Kuskus to prawdopodobnie najprostsza do gotowania kasza. Tak naprawdę wcale nie musisz go gotować – wystarczy zalać kuskus wrzątkiem. Przygotowany w taki sposób podasz do mięs i ryb albo smażonych, gotowanych lub grillowanych warzyw. Co więcej, kasza kuskus może zostać podana na ciepło lub na zimno. Schłodzona świetnie sprawdza się jako składnik sałatek, może też zastąpić płatki owsiane.
Czy warto jeść kuskus? Stanowi dobre źródło białka zawierając przy tym niewiele tłuszczu. Dostarcza między innymi witamin z grupy B, żelaza, wapnia i fosforu.
Kuskus bez gotowania
Zastanawiasz się, jak ugotować kuskus? Nic prostszego! Wypłucz kaszę i zalej ją gorącą wodą albo bulionem. Po kilku minutach będzie gotowa. Jednak kuskus możesz przygotować na różne sposoby – nie tylko w misce czy na talerzu, ale również na patelni, a nawet na parze.
W przypadku kuskusu ważne są proporcje. Każda szklanka kaszy to 1 i ¼ szklanki płynu, na przykład wody lub bulionu warzywnego. Warto też pamiętać, że kasza kuskus może zwiększyć objętość nawet dwukrotnie, dlatego patelnia czy miska powinny być odpowiednio większe.
Co zrobić, żeby kasza była sypka? Jeśli zależy ci na charakterystycznej sypkości kuskusu, po wchłonięciu przez niego płynu dokładnie wymieszaj kaszę palcami lub łyżką. W ten sposób pozbędziesz się wilgoci i zapobiegniesz sklejeniu ziarenek.
Kuskus na patelni – jak go przyrządzić?
Kuskus możesz ugotować także z dodatkiem odrobiny masła. Rozgrzej patelnię z łyżką masła, a następnie wrzuć na nią szklankę kaszy. Kuskus podsmaż przez kilka minut i dopiero potem zalej go 1 i ¼ szklanki osolonej wody, sosu, bulionu albo soku pomarańczowego. Duś kaszę do momentu aż wchłonie płyn (bez przykrycia).
Kuskus na parze
Do gotowania na parze przyda się metalowy lub bambusowy parownik. Kuskus to drobna kasza, dlatego spód naczynia warto wyłożyć bawełnianą ściereczką. Dalsze procedury nie są zbyt skomplikowane – do garnka wlej wodę, a po zagotowaniu nałóż na garnek parownik. Tak jak w przypadku gotowania na patelni nie przykrywaj parownika.
Jak ugotować kuskus na kilka sposobów
Kuskus podasz na ciepło i na zimno, dodasz go do obiadu lub do deseru. Może być dodatkiem do mięs, ryb i sałatek, a nawet składnikiem farszu do zapiekanych warzyw takich jak pomidory i cukinia. Jednak najpierw musisz go przygotować. Jak to zrobić? Aby ugotować kuskus, wystarczy szklanka kaszy oraz 1 i 1/4 szklanki dowolnego płynu (woda, bulion, sos). W nieco bardziej wyma gającej wersji zapiekany z masłem kuskus przygotujesz na patelni, a w tej najbardziej lekkostrawnej – na parze. Smak kaszy można wzbogacić przyprawami dodanymi przed zalaniem: może to być na przykład słodka papryka, chili, curry czy tymianek.
Zobacz także:
- Jak ugotować kaszę na sypko – prosty sposób w zależności od rodzaju kaszy
- Jak ugotować kaszę jaglaną?
- Jak ugotować kaszę jaglaną na mleku? Smaczne i zdrowe śniadanie
- Jak ugotować kaszę bulgur – przepisy i inspiracje kulinarnie
- Jak ugotować kaszę jęczmienną?
- Jak ugotować kaszę gryczaną?