Jak ugotować kakao? Kilka wskazówek dla miłośników tego smakołyku

Przydatne wskazówki:

  • Kakao pojawiło się w Europie razem z Hiszpanami – Europejczycy pozbywali się jego gorzkiego posmaku, dodając do napoju cukru i mleka.
  • Wybierając naturalne kakao bez dodatku substancji słodzących, zyskujesz nie tylko pyszny napój, ale także cenne substancje odżywcze.
  • Możesz zdecydować się na kakao typu instant, naturalne kakao ze sklepu ze zdrową żywnością albo nasiona kakaowca, które musisz zmielić samodzielnie.

Kakao – jak je przygotować?

Kakao, czyli ciemnobrązowy proszek z nasion kakaowca, pojawiło się w Europie w XVI wieku. Od tego czasu Europejczycy udoskonalili recepturę tego napoju, w celu pozbycia się charakterystycznego gorzkiego smaku dodając do niego mleka, śmietanki i cukru.

Współcześnie zakup kakao nie stanowi problemu. Warto jednak zwracać uwagę na to, co dokładnie kupujemy. Produkt powinien być jak najmniej przetworzony, dlatego dobrze jest robić zakupy w sklepach ze zdrową żywnością. Najlepsza opcja to ciemne kakao bez dodatku cukru, do którego możesz dodać aromatyczne przyprawy – kardamon, wanilię lub cynamon. Zamiast cukru używaj miodu, syropu klonowego albo ksylitolu.

Domowe zdrowe kakao przygotujesz na mleku lub na wodzie. Przygotuj szklankę mleka, 2 łyżki kakao (im go więcej, tym bardziej intensywny będzie smak napoju), łyżeczkę cukru (opcjonalnie miodu lub innego zamiennika) i pół łyżeczki cukru waniliowego.

Mleko wlej do opłukanego zimną wodą garnka (woda zmniejszy ryzyko przypalenia) i gotuj. W międzyczasie dodaj do niego cukier i cukier waniliowy. Część ciepłego mleka odlej do kubka i wymieszaj z kakao. Zawartość kubka wlej do garnka i podgrzewaj, mieszając. Po chwili porcja kakao będzie gotowa. Możesz dodać do niego bitej śmietany i startej czekolady.

Zobacz też:  Gotowanie brukselki - jak ugotować brukselkę?

Kakao a dieta – jakie właściwości zdrowotne ma kakao?

Kakao, a właściwie ziarna kakaowca, są nieocenionym źródłem substancji odżywczych i mineralnych. Z tego powodu naturalne kakao bez substancji słodzących można stosować nawet w trakcie diety odchudzającej, oczywiście, z umiarem.

Co do zaoferowania ma kakao? Żelazo, magnez, wapń i fosfor, a to dopiero początek. Dostarcza również witaminy A i E oraz witamin z grupy B. Naturalne kakao zawiera bezcenne dla organizmu przeciwutleniacze, pobudzającą kofeinę i teobrominę.

Jak ugotować kakao, czyli dlaczego warto pić sproszkowane nasiona kakaowca

Kakao to przysmak, który wielu z nas zna z dzieciństwa. Często kojarzymy go z gotowymi napojami typu instant, które nie wymagały szczególnych umiejętności kulinarnych. Jednak najsmaczniejsze kakao to napój, który przygotujesz samodzielnie, dostosowując nie tylko intensywność smaku, ale także dodatki takie jak cynamon czy kardamon.

Jak ugotować kakao? Możesz wykorzystać naturalne sproszkowane kakao albo samodzielnie zmielić ziarna kakaowca w blenderze lub w młynku. Po wymieszaniu z przyprawami rozmieszaj je w mleku lub w wodzie i wlej do reszty płynu podgrzewanego w garnku. Po ugotowaniu masz dwie opcje: cieszyć się przepysznym, rozgrzewającym kakao albo ostudzić napój i podawać go z lodem.



Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz