Papryka marynowana z miodem – przepis na sprawdzoną przekąskę

Papryka marynowana lub inaczej konserwowa to bardzo popularny przetwór, który doczekał się licznych receptur. Poznaj prosty i sprawdzony przepis na paprykę w słoikach na zimę.

Papryka marynowana jest pyszna – to fakt, ale czy wiesz, dlaczego warto macerować warzywa? Marynowanie potraw nie jest niczym nowym stanowi jedną z najstarszych technik gotowania, która w ostatnich latach staje się bardzo modna. Marynowanie to proces utrwalania żywności, który polega na poddaniu produktu działaniu marynat, np. roztworu octu i innych składników, takich jak cukier lub przyprawy. Rozmaite produkty spożywcze można konserwować w solankach o zróżnicowanym składzie, ale w przypadku marynat ocet musi stanowić jej znaczną część. Marynowanie to proces wydłużający przydatność do spożycia, jednocześnie zmieniający konsystencję i smak konserwowanych produktów.

Dlaczego warto marynować paprykę?

Duże zapotrzebowanie na paprykę, zarówno świeżą, jak i konserwową, uczyniło Meksyk największym światowym producentem tego warzywa. Jeśli konsument tak bardzo jej potrzebuje, to nie tylko dlatego, że papryka jest smaczna, aromatyczna i kolorowa, ale także dlatego, że to warzywo ma liczne zalety oraz wykazuje działanie prozdrowotne dla naszego organizmu. Może być również bardzo przydatna w naszej codziennej diecie, aby każdego dnia czuć się zdrowym i silnym.

Ponadto papryka wykazuje szereg korzystnych dla zdrowia właściwości dzięki swojemu składowi. To warzywo bogate w błonnik, kwas foliowy, witaminy i przeciwutleniacze – zwłaszcza w witaminę C. Zawiera kapsaicynę o działaniu antybiotycznym, przeciwbólowym i pobudzającym błonę śluzową żołądka oraz pęcherzyka żółciowego. Czerwone odmiany mają również likopen o działaniu przeciwnowotworowym.

Papryka marynowana z miodem – jak przygotować?

Jak przygotować paprykę marynowaną na zimę z miodem? Do konserwowania w zalewie octowej najlepiej nadają się papryki czerwone, pomarańczowe lub żółte. Miód należy wybrać pachnący. Wtedy uzyskamy niepowtarzalny smak i aromat.

Zobacz też:  Grzybki marynowane na słodko - pyszne i aromatyczne!

Czas przygotowania: 1 godzina 20 minut

Ilość porcji: 2

Składniki

  • słodka papryka: 780 g;
  • miód: 2,5 łyżki;
  • ocet 9%: 2 łyżki;
  • sól: 1 łyżeczka;
  • olej roślinny: 1 łyżeczka;
  • woda: 500 ml;
  • papryka mielona: 0,5 łyżeczki;
  • pieprz czarny: 8 sztuk;
  • gorczyca: 5 ziarenek;
  • czosnek: 4 ząbki;
  • liść laurowy: 2 szt;
  • ziele angielskie: 4 szt.

Papryka konserwowa przepis krok po kroku

  1. Wyjmij, odmierz i połóż na stole wszystkie produkty niezbędne do gotowania. Z podanej ilości składników uzyskuje się 2 słoiki o pojemności 500 ml.
  2. Dokładnie wyparz każdy słoik i wysterylizuj je w dowolny sposób: w piekarniku, na parze, w kuchence mikrofalowej.
  3. Dobrze umyj warzywa. Z kolorowej papryki usuń gniazda nasienne. Następnie przekrój na pół, a potem każdą połówkę na jeszcze dwie części. Powinieneś otrzymać długie trójkąty.
  4. Następnie plastry papryki ułóż w wyparzonych słoikach, układając je pionowo. Na wierzchu każdego słoiczka połóż obrane i posiekane ząbki czosnku.
  5. Zagotuj wodę w czajniku. Słoiki napełnij wrzątkiem po brzegi i pozostaw tak na 6-8 minut i wylej wodę do zlewu i powtórz tę czynność. Po podwójnym zalaniu nasza sałatka paprykowa jest gotowa do zalania miodową marynatą.
  6. Do garnka wlej 500 mililitrów wody i dodaj składniki marynaty. Całość doprowadź do wrzenia, od czasu do czasu mieszając, aby rozpuścić miód.
  7. Gdy tylko woda się zagotuje, wlej ocet i natychmiast zdejmij z ognia. Wrzący płyn wlej do słoików tak, aby przykrył wszystkie składniki.
  8. Słoiki należy mocno zakręcić i poddać procesowi pasteryzacji i postaw do góry dnem w ciemnym i chłodnym miejscu. Pamiętaj, aby upewnić się, że słoiki są szczelnie zakręcone, a zakrętki są czyste i wcześniej nieużywane.

Papryka w słodko octowej zalewie będzie gotowa do jedzenia już po miesiącu.

Marynowane papryki są małymi bombami smakowymi, które wzbogacają wszelkiego rodzaju dania, szeroko stosowane są jako dressing lub dodatek do kanapek i hamburgerów – ale również idealne do samodzielnego spożywania, szczególnie jako przystawka lub zdrowa przekąska między posiłkami. Koniec lata i początek jesieni to doskonały czas na przygotowanie aromatycznych warzyw na zimę, a papryka konserwowa jest jednym z ulubionych zaprawianych warzyw.

Zobacz też:  Marynowane tofu – jak zamarynować tofu, jakie mogą być marynaty do tofu


Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz