Opieńki marynowane to doskonały sposób, aby cieszyć się smakiem grzybów długo po zakończeniu sezonu na zbieranie tych smakowitych darów lasu. Poznaj przepis na aromatyczną zalewę do tych grzybków.
Opieńki marynowane to prawdziwy rarytas. Mogą być podawane jako przekąska z posiekaną cebulą, a także jako dodatek do sałatek, makaronów, pizzy, a nawet burgerów. Ponadto marynowane grzyby to idealna opcja na wigilijny stół. Możesz po prostu otworzyć słoik z grzybami, doprawić cebulą, olejem i podać do stołu. Jednak, aby je podać, w pierwszej kolejności należy je przygotować. Jak to zrobić?
Jak przygotować opieńki do zamarynowania?
Jeśli załapałeś się na sezon grzybowy, to oczywiście musisz zamarynować świeżo zebrane dorodne okazy. Jeżeli nie masz czasu, albo po prostu ochoty na marynowanie grzybów tuż po zbiorach, wiedz, że możesz to zrobić zimą, pod warunkiem że wcześniej je odpowiednio zamrozisz. Mimo to zdecydowanie polecamy marynowanie świeżych grzybów leśnych, bo każde dodatkowe przetworzenie nie tylko wpływa na smak i konsystencję potrawy, ale również na jej wartości odżywcze.
Oczywiście w pierwszej kolejności należy oczyścić je z ziemi, mchu i innych pozostałości runa leśnego. Przekroić trzon i sprawdzić, czy aby nikt tam nie mieszka i już nie podjada naszego grzybka oraz dokładnie obejrzeć kapelusze. Jeżeli zebrane opieńki są dobre, można przystąpić do wyboru marynaty.
Jak marynować opieńki?
Przepisów na zalewy do grzybków jest nieskończenie wiele. Śmiało można stwierdzić, że w każdym regionie Polski na stołach prym wiodą inne receptury. Popularne są opieńki miodowe, w zalewie octowej oraz opieńki marynowane z cebulą. Niemniej jednak nie są to jedyne opcje na przygotowanie tego przetworu. Poznaj nasze ulubione przepisy na opieńki marynowane!
Opieńki marynowane z cebulą
Jedne z najchętniej wybieranych i spotykanych na polskich stołach. Prawdopodobnie dlatego, że cebula jest warzywem wyjątkowo często stosowanym w rodzimej kuchni. Z racji klimatu jej prozdrowotne właściwości z intensywnym aromatem stanowią doskonałe uzupełnienie z pozoru mdłych grzybów, jakimi są opieńki. To idealne połączenie walorów smakowych i dużej ilości witamin ma szczególne zastosowanie w sezonie zimowym.
Składniki:
- same kapelusze opieniek: ok. 1 kg;
- cebula: 2 szt.
- woda: 2 szklanki;
- ocet: 2 łyżki;
- olej: 1 łyżka;
- sól: 1 łyżka;
- pieprz czarny: 10 ziaren.
Przepis krok po kroku
- W pierwszej kolejności należy umyć grzyby, najłatwiej jest to zrobić poprzez posypanie ich obficie solą, zalanie wodą i pozostawienie na około kwadrans. Czynność należy powtórzyć. Tylko czyste opieńki zagwarantują nam smaczne grzybki bez dodatku zgrzytającego piasku między zębami.
- Tak przygotowane grzyby należy obgotować w lekko osolonej wodzie przez około 20 minut.
- Odcedzone grzyby odstawiamy do ostygnięcia. W tym czasie siekamy cebulę w paski lub piórka i dodajemy do opieniek. Polewamy octem, oliwą, dodajemy pieprz, dolewamy szklanki wody i doprowadzamy do wrzenia.
- Na koniec przekładamy do słoików i odstawiamy do ciemnego i chłodnego miejsca do góry dnem. Opieńki będą gotowe do spożycia po zaledwie dwóch godzinach, ale im dłużej postoją, tym ich smak będzie intensywniejszy.
- Jeżeli do słowików przełożysz grzyby z gorącą zalewą i od razu zakręcisz słoiki, to nie musisz ich pasteryzować.
Marynowane opieńki w occie
Opieńki marynowane w occie to drugi najpopularniejszy przepis na te grzyby, dosyć podobny do poprzedniego, ale wydaje nam się jeszcze prostszy i szybszy. Sprawdź, jak przygotować zalewę do tej przekąski.
Składniki:
- małe opieńki: ok. 3 kg;
- ocet: 1 szklanka;
- woda: 2,5 szklanki;
- sól: 1 łyżka;
- cukier: 3 łyżki;
- ziele angielskie;
- pieprz ziarnisty;
- listek laurowy;
- gorczyca.
Przepis krok po kroku
- Oczyszczone i umyte opieńki należy gotować w osolonej wodzie przez około 30 minut.
- W międzyczasie ugotować zalewę, czyli wodę z octem, dodać do niej cukier i sól.
- Do każdego wyparzonego wcześniej słoika dodać po kilka ziaren pieprzu, pół łyżeczki gorczycy, trzy kulki ziela angielskie i po jednym liściu laurowym.
- Do tak przygotowanych słoików przełożyć grzyby wraz z zalewą i szczelnie zakręcić.
- Można pasteryzować w garnku z wodą przez 10 minut.
Opieńki marynowane są uwielbiane przez grzybiarzy, smakoszy grzybów, ale nie tylko. Często pojawiają się na świątecznie zastawionych stołach, jako przystawki, dodatki do sałatek czy dań głównych. To prosta i szybka przekąska, której słoiczek powinien znaleźć się w każdej domowej spiżarni. Mamy nadzieję, że te z naszych przepisów będą wam smakować!
Zobacz także:
- Maślaki marynowane w zalewie octowej – przepis na pyszne przetwory z grzybów
- Kanie marynowane – przepis na kanie marynowane w zalewie octowej
- Grzyby marynowane siostry Anastazji – koniecznie musisz spróbować!
- Gąski marynowane – przepis na pyszne i aromatyczne grzyby!
- Grzybki marynowane na słodko – pyszne i aromatyczne!
- Rydze marynowane – jak marynować te grzyby?