Kilka wskazówek:
- Do wyboru masz kasze w woreczkach i bez nich – kasze sypkie są bardziej wartościowe, te w woreczkach to wygodniejsze i szybsze rozwiązanie.
- Proporcje kaszy i wody zależą od rodzaju ziaren.
- Kasza ugotowana na sypko to większa objętość ziaren, które się ze sobą nie sklejają.
Kasza na sypko – jak ją przygotować?
Kasza to produkt, który dostarcza do organizmu człowieka cenne witaminy i mikroelementy, a jej uniwersalność pozwala wykorzystywać ją zarówno do dań obiadowych, jak i do deserów. Aby jednak kasza zachowała zarówno smak, jak i wartości odżywcze, powinna zostać prawidłowo ugotowana. Jak to zrobić?
To, jak ugotować kaszę na sypko zależy od jej rodzaju. Znaczenie ma też to, czy gotujesz kaszę w woreczkach czy bez. W pierwszym przypadku zadanie jest nieco łatwiejsze. Sugerowany czas gotowania kaszy w woreczkach podany jest na opakowaniu. Jeśli, nie przemawia do ciebie gotowanie w plastikowym woreczku, przed gotowaniem wysyp ją z worka i wrzuć do garnka luzem.
Co ważne, kasze grube przed gotowaniem należy kilkakrotnie wypłukać i odsączyć. Dotyczy to między innymi kaszy pęczak, kaszy gryczanej i ryżu. Kasze drobne, czyli kasza manna i kasza kukurydziana, nie wymagają płukania.
Jak ugotować kaszę na sypko? Kaszę wypłucz i odsącz, a następnie wsyp do osolonego wrzątku z dodatkiem tłuszczu. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem, aż kasza całkowicie wchłonie wodę. Po tym czasie wstaw kaszę do lekko nagrzanego piekarnika na około 20 minut. Pamiętaj, żeby w czasie gotowania nie mieszać kaszy.
Jeśli gotujesz drobną kaszę, wymieszaj ją z małą ilością wody lub mleka. Ten sam płyn zagotuj w garnku (proporcje wody/mleka do kaszy to od 5:1 do 8:1), dodaj kaszę i gotuj aż do rozklejenia ziarenek.
Gotowanie na sypko kaszy bez woreczka – sprawdzone proporcje
Gotujesz kaszę na kilogramy bez woreczka? To nieco zdrowsza alternatywa, która wymaga zachowania proporcji kaszy do wody. Jak ugotować kaszę na sypko w taki sposób? W zależności od rodzaju kaszy przygotuj:
- kasza gryczana – szklanka kaszy na 2 szklanki wody;
- kasza jęczmienna – szklanka kaszy na 2 szklanki wody;
- kasza pęczak – szklanka kaszy na 3 szklanki wody;
- ryż – szklanka ryżu na 1,5 do 2 szklanek wody;
- kasza kukurydziana – szklanka kaszy na 2,5 szklanki wody;
- kasza manna – szklanka kaszy na 3 szklanki wody.
Jak ugotować kaszę na sypko, czyli odpowiednie proporcje wody i kaszy
Kasza to białko, dobrze przyswajalne węglowodany oraz składniki mineralne takie jak żelazo, wapń, potas oraz witaminy z grupy B. Przed jedzeniem kaszę należy ugotować – w ten sposób dochodzi do ścięcia białka, zmiękczenia błonnika i rozklejenia skrobi zawartej w ziarnach kaszy.
Po czym rozpoznać, że kasza jest gotowa? Ugotowana na sypko kasza ma miękkie, niesklejające się ze sobą ziarna o zwiększonej objętości. Taki efekt uzyskasz, wsypując daną ilość kaszy do odpowiedniej ilości wody, tak aby w trakcie gotowania ziarna całkowicie ją wchłonęły.
Zobacz także:
- Jak ugotować kaszę jaglaną?
- Jak ugotować kuskus? Kuskus na talerzu, na parze i na patelni
- Jak ugotować kaszę gryczaną?
- Jak ugotować kaszę jęczmienną?
- Jak ugotować kaszę bulgur – przepisy i inspiracje kulinarnie
- Jak ugotować kaszę jaglaną na mleku? Smaczne i zdrowe śniadanie