Jak ugotować bób z masłem? Przedstawiamy prosty przepis!

Bób jest bardzo popularnym składnikiem w wielu kuchniach na całym świecie. Można go spożywać na surowo, ale większość ludzi woli go najpierw ugotować. Jakie ma witaminy? Jak ugotować bób z masłem? Odpowiedzi poniżej!

Bób jest cennym źródłem witaminy K, która jest niezbędna do utrzymania prawidłowej krzepliwości krwi. Zawiera także kwas foliowy, który jest szczególnie polecany kobietom w ciąży oraz karmiącym matkom. Dodatkowo zawiera witaminy A i C oraz wapń, cynk, potas, magnez, fosfor, żelazo, kwas foliowy i aminokwasy. W jakich daniach jest on używany? Jak ugotować bób z masłem? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Bób – co warto o nim wiedzieć?

Bób jest przedstawicielem roślin strączkowych. Jego wartości odżywcze były doceniane już w czasach starożytnych. Obecnie stanowi on popularny składnik zdrowych diet. Oprócz wysokich wartości odżywczych charakteryzują go także liczne właściwości lecznicze. Sezon na bób rozpoczyna się od końca czerwca i trwa do końca sierpnia. 

Świeży i odpowiednio przyrządzony bób może zastąpić zarówno mięso, jak i dodatki do obiadu (ryż, ziemniaki, makaron). Bardzo ważne jest przy tym właściwie przechowywanie go w szczelnie zamkniętej, foliowej torebce.

Czy bób jest zdrowy? W jaki sposób jego spożywanie może wspomóc ludzki organizm?

Bób jest bogaty w cenne składniki odżywcze. Jest dobrym źródłem wapnia, potasu, cynku, magnezu, fosforu, żelaza, kwasu foliowego i aminokwasów. Stanowi także naturalne źródło miedzi, sodu i wielu witamin, w tym witaminy A, witaminy C oraz witamin z grupy B.

Charakteryzuje się także wysoką zawartością błonnika, białka pokarmowego, makro- i mikroelementów i aminokwasów, które sprawiają, że jest on jedną z najbardziej polecanych roślin strączkowych przez dietetyków. Jest również doceniany przez osoby, które cierpią z powodu chorób układu krążenia. Spożywanie tej rośliny strączkowej pomaga też obniżać stężenie złego cholesterolu LDL we krwi.

Zobacz też:  Gotowanie parówek - jak ugotować parówki?

Bób stanowi także świetną alternatywę dla mięsa, dzięki czemu jest bardzo ceniony przez wegetarian i wegan. Ze względu na swoje wartości odżywcze (wysoką zawartość białka, błonnika pokarmowego, żelaza, kwasu foliowego, potasu oraz naturalnego sodu) pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie tętnicze.

Chociaż bób jest bardzo zdrowy, może niestety wywoływać dyskomfort trawienny. Nie jest zalecany osobom, które cierpią na kamicę nerkową, refluks żołądkowo-przełykowy i choroby trzustki. Dodatkowo wysoki indeks glikemiczny ugotowanego bobu sprawia, że nie powinny go spożywać osoby zmagające się z cukrzycą. Również osoby przebywające na diecie powinny sięgać po niego z rozwagą. Bobu nie powinny też spożywać małe dzieci i niemowlęta.

Jak ugotować bób z masłem?

Najpierw opłucz bób pod zimną wodą. Następnie wrzuć go do garnka i zalej wodą. Dodaj cukru i soli, a następnie gotuj. Czas gotowania bobu zależy od jego rodzaju – młody może być gotowy już po kilkunastu minutach, z kolei starszy dopiero po 40 minutach. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzanie co jakiś czas jego miękkości. Gdy będzie wystarczająco miękki, zacznij go odcedzać.

Jeśli nie lubisz skórki, obierz ją, gdy nasiona są jeszcze ciepłe – wówczas łatwiej odchodzi.

Następnie obierz i poszatkuj cebulę. Potem rozpuść masło na patelni lub w rondlu i dodaj cebulę. Gdy się zeszkli, dodaj bób i obsmażaj przez kilka minut.

Jak widzisz, całość jest bardzo prosta i nie powinna dla nikogo stanowić większego problemu! 

Zastosowanie w kuchni

Wiesz już, jak ugotować bób z masłem. Jak jeszcze można wykorzystać tę wartościową roślinę w kuchni?

Bób jest popularnym składnikiem w wielu kuchniach świata. Można go jeść zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Najczęściej jest stosowany w daniach pikantnych. 

Na przykład w kuchni włoskiej bób jest często dodawany do zup i gulaszów. Na Bliskim Wschodzie jest powszechnie stosowany w sałatkach i dipach. W Chinach jest często podsmażany z mięsem lub warzywami. 

Zobacz też:  Jak ugotować kaszę jaglaną?

Popularne sposoby na wykorzystanie bobu, to mi.in. filety z kurczaka w kremowym sosie z bobem, marchewką i koperkiem, zupa z bobem i młodymi ziemniakami oraz smażona kasza gryczana z bobem, szpinakiem i cukinią.

Bób dobrze się komponuje również z rukolą, szpinakiem, szparagami, jarmużem, a także natką pietruszki, koperkiem i bazylią. Bób można także zblendować i stworzyć tym samym aromatyczny sos.

Ze względu na swoją wszechstronność, może być stosowany w wielu różnych potrawach. Jeśli więc szukasz nowego składnika, który mógłbyś dodać do swojego kulinarnego repertuaru, warto spróbować bobu.

Bób to sycąca propozycja zarówno na obiad, jak i na kolację. Jest chętnie dodawany do risotto, makaronów i gulaszy. Jest cennym źródłem witamin A i C. Zawiera też takie minerały jak wapń, fosfor, potas i cynk. Gdy następnym razem będziesz w sklepie, koniecznie kup ten zdrowy produkt. Dzięki naszemu artykułowi wiesz, jak ugotować bób z masłem. Jest to posiłek, który zdecydowanie powinien wzbogacić twoje menu!



Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz