Biała kiełbasa należy do jednych z tradycyjnych polskich przysmaków. Pasuje do żurku, barszczu, bigosu. Można ją przyrządzać na różne sposoby. Z ciekawszych propozycji podania białej kiełbasy to np zapiekana z cebulą i miodowym piwem w sosie musztardowym.
Przygotowanie:
Sekret dobrze ugotowanej białej kiełbasy tkwi w paru kwestiach.
Dobrze jest mieć kiełbasę od sprawdzonej firmy. Warto by to była kiełbasa z dużą zawartością mięsa a nie złożona z jajek, nabiału czy wielu innych dodatków. Sprawdźmy koniecznie etykietę by wiedzieć co w niej jest.
Bardzo ważną i istotną sprawą jest zagotowanie wody z odpowiednimi przyprawami. Do gotującej wody (na 1/2 kg kiełbasy przypadają 2 litry wody) dodajemy 5 listków ziela angielskiego, 4 listki laurowe, majeranek, 10 ziarenek czarnego pieprzu, pokrojoną w paski cebulę, parę ząbków czosnku, ziarnka gorczycy i łyżeczkę soli. Warto pamiętać, że gotująca się biała kiełbasa oddaje zawartą w sobie sól do wody. Przyprawy, które dodajemy pozwolą nam wydobyć niepowtarzalny smak.
Sposób gotowania:
Kiełbasę gotujemy w garnku bez przykrycia. Absolutnie nie można przykrywać garnka. Włączamy bardzo mały ogień tak aby nie pozwolić na gwałtowne wrzenie wody. Gdy woda zaczęłaby gwałtownie wrzeć – kiełbasa może nam popękać. Dlatego też fachowo używa się terminu parzenie białej kiełbasy. Przed gotowaniem powinniśmy kiełbasę nakłuć w kilku miejscach. Dlaczego? Ponieważ takie nakłucie pozwoli nam zapobiec popękaniu pod wpływem zgromadzonych soków. Również uniemożliwi pęknięcie przez rozgrzany tłuszcz.
Po około 20 minutach gotowania nakłuwamy kiełbasę widelcem sprawdzając czy jest już ugotowana. Czasem należy ją gotować ok 30 minut. Jeśli widelec wchodzi bez oporu to jest to wystarczający znak by zdjąć ją z ognia. Warto też spojrzeć na kolor naszej kiełbasy – powinna mieć kolor szarawy. Różowy kolor możne oznaczać, że zawiera substancje konserwujące.
Bardzo ciekawy smak można uzyskać gotując kiełbasę w ciemnym piwie. W tej opcji używamy tych samych składników i również bardzo pilnujemy temperatury, w jakiej gotujemy kiełbasę.
Po wyciągnięciu kiełbasy na talerz przechodzimy do konsumpcji lub też czekamy jak stanie się chłodna by schować ją do lodówki. Kiełbasę możemy też mrozić.
Sposób podawania
Białą kiełbasę możemy podać w towarzystwie chrzanu, musztardy, konfitury z czerwonej cebuli, ćwikły, żurawiny lub sosu chrzanowego.
Oczywiście biała kiełbasa uwielbia towarzystwo żurku i barszczu białego.
Możemy ją również zapiec na wiele sposobów:
- w piwie z sosem musztardowym
- z jabłkami, żurawiną i boczkiem
- w sosie chrzanowym z cebulą
Zobacz także:
- Gotowanie żurku – jak ugotować żurek?
- Jak ugotować kiełbasę i jak jej nie przegotować! To proste!
- Jak ugotować leczo – prosty przepis i wskazówki
- Gotowanie flaków- jak ugotować flaki?
- Gotowanie kukurydzy -jak ugotować kukurydzę?
- Jak ugotować barszcz biały? Przedstawiamy prosty przepis!