Sushi to japoński przysmak, który stał się światowym fenomenem. Praktycznie w każdym kraju można znaleźć lokal, w którym można spożyć to popularne danie. Zastanawiasz się, jak jeść sushi? Z jakich składników można je przygotować? Odpowiedzi w artykule!
Japonia większości osób kojarzy się przede wszystkim z origami, mangami, samurajami i gejszami. Kraj kwitnącej wiśni jest również kojarzony dzięki sushi, które podbiło podniebienia ludzi z całego świata. Danie to zazwyczaj składa się z ryżu, warzyw, ryb i owoców morza. Jak jeść sushi? Jakie są najpopularniejsze odmiany tego dania? Sprawdzamy!
Sushi – japoński przysmak. Przedstawiamy podstawowe informacje na jego temat
Sushi to japońskie danie, które składa się z ryżu, warzyw, ryb i owoców morza. Warzywa używane w sushi to zazwyczaj rzodkiewka daikon, marchew, szczypior, por, sałata, japońska rzepa, papryka i ogórek. Najczęściej wykorzystywanymi owocami morza są kraby i krewetki. Natomiast często używanymi rybami są tuńczyk, łosoś i węgorz. Sushi jest podawane z sosem sojowym, chrzanem wasabi i marynowanym imbirem. Zazwyczaj jest spożywane za pomocą pałeczek.
Bary i restauracje sushi można znaleźć w wielu miastach na całym świecie. Sushi jest również sprzedawane w supermarketach, jednak jego smak mocno różni się od tego, które jest świeżo podane w restauracjach.
Sushi jest często zawijane w nori (rodzaj alg). Danie to pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, a słowo sushi pochodzi od terminu żniwnego su-mesu, co oznacza „kwaśny”. Zostało ono po raz pierwszy wprowadzone do Japonii w drugim wieku p.n.e. przez migrantów z Azji Południowo-Wschodniej. Stało się popularne w Japonii w okresie Edo i zaczęło rozprzestrzeniać się w innych krajach pod koniec XX wieku. Dziś jest lubiane na całym świecie i istnieje wiele różnych rodzajów sushi takich jak nigiri sushi, maki sushi i sashimi. Jest to pyszne danie, którym może cieszyć się praktycznie każda osoba.
Dlaczego warto spożywać sushi? Czy jest to zdrowe danie?
Ryby, których używa się do robienia sushi, są cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Są one także bardzo dobrym źródłem składników odżywczych i minerałów, w tym witaminy D, witaminy B2 (ryboflawina), jodu, magnezu, żelaza, potasu, wapnia i cynku. Z kolei wodorosty używane do sushi zapewniają ludzkiemu organizmowi witaminy A, B1, C i E oraz fosfor, wapń, magnez, żelazo i jod.
Z drugiej strony termin sushi jest uniwersalny i odnośni się do wielu różnych odmian tej potrawy. W związku z tym nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy sushi jest zdrowe, czy nie. Wszystko zależy od użytych składników i dodatków. Niektóre rodzaje sushi zawierają dodatki takie jak gęsty sos sojowy i majonez, które dodają potrawie cukru, sodu i tłuszczu.
Jakie są popularne rodzaje sushi?
Istnieje wiele rodzajów sushi. Najpopularniejsze z nich to uramaki, hosomaki i futomaki. Uramaki są rolkami zawijanymi odwrotnie, czyli z ryżem na zewnątrz i glonami nori wewnątrz. Hosomaki są małymi rolkami z jednym składnikiem takim jak tuńczyk albo ogórek w środku. Natomiast futomaki są dużymi rolkami z wieloma składnikami takimi jak jajko, marynowana rzodkiew, mięso kraba czy awokado.
Jak jeść sushi? Jak prawidłowo trzymać pałeczki?
Japończycy do spożywania sushi używają pałeczek. Są one zazwyczaj wykonane z drewna albo bambusa i stanowią ważną część tzw. rytuału spożywania sushi. Zastanawiasz się, jak prawidłowo jeść pałeczkami?
Jedną z pałeczek opiera się we wgłębieniu między kciukiem a palcem wskazującym i podpiera palcem serdecznym. Drugą z pałeczek chwyta się kciukiem, palcem wskazującym i środkowym. Gdy chwyta się porcje sushi, powinno się manewrować górną pałeczką, a dolną pozostawić nieruchomą. Po spożyciu rolek sushi powinno się położyć obie pałeczki na talerz, na podstawkę lub włożyć je do miseczki.
Do sushi można dodać sos sojowy i wasabi. Marynowany imbir jest kolejnym bardzo popularnym dodatkiem, którego smak świetnie komponuje się z tym daniem.
Sushi najlepiej smakuje świeże, więc ważne jest, aby wybrać renomowaną restaurację, która pozyskuje ryby od zaufanych dostawców i dba o najwyższe standardy.
Jakie są popularne dodatki używane do nadzienia sushi?
Nadzienie sushi zazwyczaj składa się z owoców morza, ryb, warzyw i tofu. Do sushi używa się ryżu krótkoziarnistego, który przed ugotowaniem jest moczony w occie, cukrze i soli. Sushi może być zwijane ręcznie lub za pomocą maty do sushi i jest często podawane z sosem sojowym, marynowanym imbirem i wasabi.
Często używanymi dodatkami do tego dania są: tuńczyk, łosoś, węgorz, krewetki, krab, awokado i mango. Sushi może być również wypełnione gotowanym jajkiem lub warzywami takimi jak słodki ziemniak, ogórek i marchewka.
Sushi pochodzi z Japonii, ale stało się popularne na całym świecie. Jest zazwyczaj podawane z sosem sojowym, marynowanym imbirem i wasabi. Wiesz, jak jeść sushi. Teraz nie musisz się martwić, gdy odwiedzisz restaurację – etykieta jedzenia sushi jest ci już dobrze znana. Nie pozostaje ci nic innego, jak tylko nacieszyć swoje kubki smakowe świeżymi kawałkami sushi w restauracji lub zamówić to popularne danie do domu!
Zobacz także:
- Jak jeść pałeczkami sushi? Poznaj nasz prosty sposób!
- Jak jeść ramen? Podpowiadamy!
- Chinkali – jak jeść tę potrawę?
- Jak jeść ostrygi? Podpowiadamy!
- Jak jeść figi? Podpowiadamy!
- Paluszki surimi – jak jeść i z jakimi produktami je podawać?