Czy kisiel jest zdrowy i jak zrobić jego domową wersję?

Zastanawiałeś się kiedyś, czy kisiel jest zdrowy? Prawie każdy kiedyś jadł tę łatwą przygotowaniu przekąskę, którą pochłania się zbyt szybko, by zastanawiać się nad jego walorami prozdrowotnymi.

Czy kisiel jest zdrowy? To pytanie przestanie cię nurtować w momencie, kiedy przeczytasz ten artykuł, z którego nauczysz się także, jak przygotować to smaczne danie domowym sposobem.

Czym jest kisiel?

Zanim dowiesz się, czy kisiel jest zdrowy, warto sprawdzić, czym jest. Ten łatwy w przygotowaniu deser o żelowej konsystencji przygotowuje się na bazie wywaru owocowego oraz zagęszcza się go mąką ziemniaczaną. Okazuje się, że mimo składu mąki nadaje się, jako posiłek w diecie lekkostrawnej, gdzie może stać się jednym z pięciu codziennych posiłków, a najlepiej zastosować go, jako przekąskę. Można go podawać na zimno lub ciepło, gęsty i mniej zagęszczony. Jeden je się łyżeczką, a drugi wypija, jak bardziej gęsty kompot. Zdecydowanie kisiel jest zdrowy, a jego prozdrowotne właściwości posiadają owoce, które się w nim znajdują.

Kisiel ze sklepu czy wykonany własnoręcznie?

Sklepowe półki pełne są kisieli w przeróżnych smakach, takich, co to tylko wystarczy zalać wrzątkiem i gotowe. Niemniej skład tych sklepowych kisieli nie jest już tak zdrowy, jak ten, który możesz przygotować sobie w domu. Kisiel zrobiony samodzielnie wcale nie zajmie ci wiele więcej czasu. 

Przepis na domowy kisiel

Najszybciej i najprościej, a zarazem prozdrowotnie będzie przygotować kisiel z soku. Do przygotowania kisielu potrzebne będą następujące składniki:

– 3 łyżki cukru;

– 2 szklanki wody;

– 3 łyżki mąki ziemniaczanej;

– pół szklanki domowego soku malinowego lub truskawkowego (takiego, jaki akurat masz w domu).

Przygotowanie kisielu jest bardzo proste. Wystarczy 1,5 szklanki wody zagotować wraz z cukrem, wlać do wody sok. W pozostałej ilości wody (0,5 szklanki) wymieszać 3 łyżki mąki ziemniaczanej, następnie wlać do gotującej się wody z cukrem i sokiem. Po zagotowaniu kisiel trzeba rozlać do przygotowanych wcześniej miseczek. Jeśli robisz kisiel z soku malinowego, warto kilka malin ułożyć na dnie salaterki. Deser będzie wyglądał ciekawej.

Zobacz też:  Czy budyń jest zdrowy? Najważniejsze informacje!

Właściwości kisielu – aby było na zdrowie

Głównym składnikiem są owoce, a największym wzięciem cieszą się truskawki, jabłka i wiśnie oraz maliny. Ta niepozorna przekąska kryje w sobie wiele składników mineralnych, które są potrzebne każdemu w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Ogólnie przyczynia się do poprawy stanu organizmu, wpływając na usprawnienie kondycji.

Kisiel jest źródłem między innymi:

– fosforu znakomicie wpływającego na rozwój mięśni i kości, rzecz jasna zyskują na tym również zęby. Fosfor biorąc udział w przemianie materii, poprawia równowagę kwasowo-zasadową;

– wapnia – znów poprawa zębów i kości, niemniej i krzepliwość krwi się poprawi i wydzielanie hormonów;

– żelaza regulującego pracę serca, pomagającego w lepszej koncentracji, wspierającego układ odpornościowy, oraz za prawidłowe skurcze w organizmie;

– potasu wspomagającego pracę serca, pomagającego w leczeniu nadciśnienia;

– sodu, który reguluje ciśnieniem płynów ustrojowych, uczestnicząc także w procesie kurczliwości mięśni.

Mąka ziemniaczana w kisielu

Mąka ziemniaczana w kisielu to ważny jego składnik z bogatym źródłem lekkostrawnych węglowodanów dodawanych na ogół do deserów, czy jako zagęszczacz do zup i sosów. Porcja 100 g mąki ziemniaczanej to 360 kcal. Mąka ziemniaczana dostarcza dla organizmu aminokwasów, jest znakomitym źródłem błonnika i co bardzo ważne nie posiada glutenu. Jej skład to także witamina C oraz witamina B6, jak i magnez, sód, potas, wapń i fosfor. Mąka ziemniaczana świetnie działa przy problemach z przewodem pokarmowym, chroni wrażliwy żołądek, jest dobra na bóle brzucha, wrzody, zgagę, nudności i biegunkę. Co więcej, w mące ziemniaczanej można się kąpać, a dokładnie przeprowadzić kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Znakomite na oparzenia skóry, otarcia czy potówki.

Jak widać kisiel, to dobry wybór, niemniej raczej poświęć chwilę, by zrobić go samodzielnie. Po co faszerować się niepotrzebnie konserwantami i wzmacniaczami smaku.



Zobacz także:
Zobacz też:  Czy agar jest zdrowy? Co warto o nim wiedzieć?
Archiwum: maj 2024

Dodaj komentarz