Czy kindziuk jest zdrowy i jakie ma właściwości odżywcze?

Kindziuk to dojrzewająca kiełbasa, która jest najsłynniejszym przysmakiem kuchni litewskiej. Dzięki temu, że jego proces rozłożony jest na wiele etapów, kindziuk ma intensywny i wyjątkowy smak. Czy kindziuk jest zdrowy w związku z tak długą produkcją?

Kindziuk to smaczna przystawka, dodatek na kanapki, ale także potrawa sama w sobie. Mimo że jego tradycja sięga aż 500 lat, znakomicie sprawdza się w obecnej kuchni. Sprawdź, czy kindziuk jest zdrowy i jakie ma właściwości odżywcze?

Czy kindziuk jest zdrowy i jak przebiega jego produkcja?

Wiele osób wiedząc, że produkcja tej wykwintnej kiełbasy polega na jej dojrzewaniu, zadaje sobie pytanie, czy kindziuk jest zdrowy? Ta litewska wędlina głównie robiona jest z zasolonej wieprzowej polędwicy lub karkówki, przypraw oraz słoniny. Tradycyjnie tak przygotowaną masę umieszcza się w pęcherzu lub żołądku wieprzowym, ciasno przygniatając deskami, tak by całkowicie mięso pozbawić powietrza. Następnie wędzi się zimnym dymem i pozostawia na 3-miesięczne leżakowanie. Suszony jest w wysokich temperaturach i takie właśnie bardzo dobrze znosi. Nie zepsuje się, nawet jeśli pozostawiony zostanie przez dłuższy czas w samochodzie, warto więc zabrać go z sobą, jadąc na piknik lub wakacje.

Kindziuk ma niepowtarzalny smak i aromat. W swoim składzie ma niewielką zawartość wody, odporny jest więc na ataki mikroorganizmów. Stanowi także cenne źródło białka i należy do chudych wędlin, 100 g kindziuka to 263 kcal (29 g białka, 16 g tłuszczów oraz 0 g węglowodanów).

Historia kindziuka

W gwarze litewskiej słowo kindziuk znaczy w dokładnym tłumaczeniu „żołądek”, a jego początki sięgają XVI wieku. Jego receptura na przestrzeni lat nie zmieniła się, choć każda z rodzin produkujących go na Podlasiu ma swój przepis przekazywany kolejnym pokoleniom. Na Podlasiu można spotkać kindziuk z dodatkiem orzechów lub owoców.

Zobacz też:  Czy sos sojowy jest zdrowy? Przedstawiamy najważniejsze informacje o najpopularniejszym azjatyckim sosie!

Recepturę przywieźli z sobą Tatarzy, a kindziuk stanowił ich główne źródło białka na kresach wschodnich. Dzięki swojej nietypowej produkcji mięso nie psuło się nawet w wysokich temperaturach, tradycyjnie było wytwarzane zimą, a jeszcze jadło się je u kresu lata. 

Obecnie na Podlasiu wytwarza się kindziuk z najlepszych gatunków mięsa z dodatkiem miejscowych miodów, doprawiane solą, pieprzem oraz dużą ilością czosnku. Aby wyprodukować 100 g kindziuka, potrzeba jest 160 g surowego mięsa, a gotowy produkt prawie całkowicie pozbawiony jest wody. 

Czy można samodzielnie zrobić kindziuk?

Mało prawdopodobne, aby udało ci się w warunkach domowych przeprowadzić rygorystyczną produkcję z jej warunkami przechowywania – leżakowanie, wędzenie i dojrzewanie, ale oczywiście możesz spróbować bodaj zbliżyć się do walorów kindziuka. Zacznij od tego, by produkty kupione do jego produkcji były najlepszej jakości. 

Jeśli nie czujesz się na siłach, kup już gotowy kindziuk, najlepiej wybierając podlaskie gospodarstwo. Podlasie to piękna polska kraina, warto przy okazji urlopu wybrać się tam, a przy okazji kupić smaczny i bezpieczny kindziuk.



Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz