Chinkali – jak jeść tę potrawę?

Pierożki chinkali są popularnym daniem w Gruzji i są często spożywane jako przystawka. Dla Gruzinów chinkali symbolizują zarówno gościnność, jak i siłę. Chcesz wiedzieć, z jakich składników powstają chinkali? Jak jeść ten posiłek? 

Rosół w pierożkach chinkali zawiera witaminy i minerały, które pomagają w trawieniu i zwalczaniu infekcji. Dodatkowo wykazano, że obniża on ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.  Zastanawiasz się, jak się przygotowuje chinkali? Jak jeść te słynne pierożki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Co to są chinkali?

Chinkali to rodzaj pierogów, które pochodzą z Gruzji. Wykonuje się je poprzez owinięcie ciasta wokół nadzienia z mięsa, warzyw lub sera, a następnie ugotowanie ich w wodzie. Pierogi te są zazwyczaj podawane z sosem do maczania (np. chkmeruli, tkemali) i są często spożywane jako przystawka. Danie to jest też powszechnie spożywane w Azerbejdżanie, Armenii i Rosji. Chinkali są zwykle podawane gotowane, ale mogą być również smażone lub pieczone.

Chinkali mogą być przygotowane z każdego rodzaju ciasta, ale najbardziej tradycyjny przepis wymaga użycia ciasta drożdżowego. Dzięki temu pierogi mają delikatną konsystencję, która ładnie kontrastuje z gęstym nadzieniem. Niezależnie od tego, czy szukasz nowego dania do wypróbowania, czy też wyjątkowej przystawki na następne przyjęcie, chinkali są zdecydowanie warte sprawdzenia.

Chinkali – jak jeść to gruzińskie danie?

Dużo osób zastanawia się, jak poprawnie jeść chinkali. Przede wszystkim nie używaj sztućców do spożywania tego dania, ponieważ po przekrojeniu pieroga wypłynie cały rosół na zewnątrz. Po podaniu ich odczekaj chwilę, by pierożki trochę ostygły. Następnie jedz je palcami. Pierożka chwyć w miejscu zlepienia na samej górze, delikatnie nadgryź i wypij znajdujący się w środku bulion. Dopiero potem spożyj pozostałe składniki.

Zobacz też:  Jak jeść siemię lniane? Podpowiadamy!

Jak się robi chinkali?

Pierogi chinkali zazwyczaj przygotowuje się z mięsa mielonego i przypraw. Ciasto na chinkali wyrabia się z mąki pszennej, wody i soli, a następnie rozwałkowuje na cienkie płaty. Z ciasta wycina się koła, a w środku umieszcza się nadzienie. Chinkali są następnie zamykane i gotowane. Zazwyczaj podaje się je z sosem do maczania, octem albo kwaśną śmietaną. 

Można je także przyrządzić z innych rodzajów mięsa, ale najczęściej spotykana jest jagnięcina.

Mimo skromnych początków pierożki chinkali stały się jednym z najbardziej lubianych dań w regionie Kaukazu i do dziś cieszą ogromną popularnością. Dzięki lekturze naszego artykułu poznałeś podstawowe informacje na temat pierożków chinkali. Jak jeść to popularne danie? Na to pytanie też znasz już odpowiedź. Pora wybrać się do restauracji i przekonać się, dlaczego chinkali są tak bardzo lubiane!



Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz