Szczypior z cebuli – czy jest zdrowy? Oto garść przydatnych informacji na jego temat

Cebule na szczypiorek powinny być zdrowe, twarde i bez oznak uszkodzeń. Świetnie do tego celu nadaje się cebula dymka. Szukasz sposobu na urozmaicenie swojej diety? Dodaj do niej szczypior z cebuli. Czy jest zdrowy? Odpowiadamy w artykule!

Czy warto uwzględnić w diecie szczypior z cebuli? Czy jest zdrowy? Czy ma dużo wartości odżywczych? Tak, tak i jeszcze raz tak! Jest to bardzo wartościowy i zdrowy składnik, który warto mieć w kuchni. Roślina ta m.in. skutecznie obniża wysokie stężenie cholesterolu LDL!

Szczypior z cebuli – podstawowe informacje

Szczypior cebulowy jest uprawiany ze względu na łodygi, a nie na główkę. Mają one charakterystyczny cebulowy smak i w wielu przepisach mogą zastępować posiekaną cebulę. Są także dobrym źródłem witaminy C i błonnika pokarmowego. 

Szczypior jest bardzo łatwy w uprawie i toleruje półcień. Można go sadzić wiosną lub jesienią, a w łagodnym klimacie często zimuje. Można go zbierać w miarę potrzeb, a po ścięciu szybko odrasta. Aby zapewnić stały wzrost, najlepiej co około miesiąc przycinać jego łodygi.

Szczypior z cebuli – czy jest zdrowy? Dlaczego warto go spożywać?

Szczypior z cebuli jest powszechnie uprawiany jako zioło lub cebula sałatkowa. Należy do rodziny cebulowatych (Alliaceae). Jest również znany jako cebula zwyczajna lub cebula ogrodowa. Osiąga wysokość 20–50 cm. Łodygi są długie, smukłe i puste w środku. 

Szczypior z cebuli najlepiej jeść zaraz po jego ścięciu, bo właśnie wtedy jest najbardziej aromatyczny i pełen smaku. Można z cebuli ścinać go stopniowo przez kilka dni. Drobno posiekany będzie stanowił bardzo dobry i zdrowy dodatek do sałatek, jajek na twardo, twarogu i kanapek. Nie tylko poprawia smak potrawy, ale także wzmaga apetyt.

Zobacz też:  Czy pasztet jest zdrowy? Co warto o nim wiedzieć?

Szczypior pochodzi z Eurazji i jest uprawiany w wielu częściach świata. Jest dobrym źródłem witamin A i C, zawiera także wapń i żelazo. Ma niską zawartość kalorii i tłuszczu, dlatego jest dobrym wyborem dla osób starających się schudnąć.

Szczypior z cebuli – wartości odżywcze

Szczypior z cebuli jest dobrym źródłem witaminy C i błonnika pokarmowego. Zawiera również witaminy B1 i B2, karoten, kwas foliowy oraz liczne sole mineralne takie jak fosfor, magnez, potas, sód, chlor i wapń. Ze względu na swój delikatnie ostry smak szczypior bardzo korzystnie działa na układ trawienny.

Teraz już wiesz, czy warto dodać do codziennej diety szczypior z cebuli. Czy jest zdrowy? Na to pytanie też już znasz odpowiedź!

Zastosowanie w kuchni. Do czego pasuje szczypior z cebuli?

Szczypior z cebuli jest zwykle stosowany jako dekoracja lub dodatek do potraw i kanapek. Można go znaleźć w większości sklepów spożywczych w postaci świeżej lub suszonej. W przypadku stosowania świeżego szczypiorku, przed dodaniem do potrawy należy go umyć i pokroić na małe kawałki. 

Szczypior można stosować w wielu różnych potrawach takich jak zupy, sałatki, dania ziemniaczane i omlety. Można go również stosować jako ozdobę do mięs i warzyw. 

Codzienna dieta i szczypior z cebuli? Czy jest zdrowy? I to jak! Nawet w środku zimy można mieć świeży szczypiorek z własnej uprawy. Jest on świetnym i pożywnym dodatkiem do kanapek, jajek czy twarogu. Zdecydowanie warto go włączyć do swojej diety. Twoje zdrowie bardzo na tym skorzysta!



Zobacz także:
Zobacz też:  Jakie właściwości prozdrowotne ma słonecznik łuskany?
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz