Zupa Thermomix – pomysł na pożywne danie o każdej porze dnia

Pożywna zupa sprawdza się nie tylko jako pierwsze danie podczas tradycyjnego obiadu. Równie dobrze smakuje podana jako kolacja albo w formie lunchu, który zjesz w pracy. Jak przygotować ją tak, aby wykorzystane warzywa nie straciły zbyt wiele wartości odżywczych, a danie pysznie smakowało? Sprawdź przepisy na zupę Thermomix!

Zupa Thermomix… czyli właściwie jaka? Każda oczywiście! W urządzeniu przygotujesz zarówno tradycyjny rosół, jak i warzywną zupę krem. Jak to zrobić? Poznaj sprawdzone sposoby!

Pyszna zupa Thermomix – zacznij od podstaw!

Chcesz wypróbować Thermomix do przygotowywania zup? Zacznij od najważniejszego: bulionu! Jeśli przygotujesz większą ilość klarownego, złocistego bulionu, podzielisz na porcje i zamrozisz, zyskasz świetną podstawę do innych zup. Kiedy później przyjdzie ci ochota na zdrową zupę jarzynową, brokułową, pieczarkową albo krem z kalafiora – wystarczy rozmrozić bulion, dodać odpowiednie składniki i gotowe! Pożywny posiłek przyrządzisz w kilka minut. Jak więc zrobić bulion? Przygotuj składniki:

  • 300 g mięsa z kurczaka (najlepiej udka) bez kości, ścięgien i skóry. Jeśli przyrządzasz bulion warzywny, pomiń ten składnik;
  • 200 g warzyw (seler, cebula, czosnek, por – proporcje wg uznania);
  • 2 marchewki;
  • natka pietruszki;
  • 150 g soli;
  • przyprawy: liść laurowy, kolendra, lubczyk, ziele angielskie.

Zacznij od pokrojenia mięsa i warzyw na drobniejsze kawałki. W naczyniu Thermomixa najpierw umieść mięso i rozdrabniaj przez 5 sekund (obroty 7). Przełóż do innego naczynia i umieść w Thermomixie warzywa. Rozdrabniaj je przez 10 sekund na obrotach 5. Dodaj mięso, przyprawy, pietruszkę i sól. Gotuj 25 minut (ustawienie Veroma, obroty 2). Jeśli bulion ma zostać podany od razu, zmiksuj zawartość naczynia Thermomixa (1 minuta, obroty 10) i wyłóż na talerze z przygotowanym wcześniej, ugotowanym makaronem albo ryżem. Kiedy natomiast zamierzasz bulion mrozić albo chcesz, aby był klarowny, przecedź całość przez gęste sito. Pozostaw do ostygnięcia, a potem podziel na porcje.

Zobacz też:  Szybkie ciasto – Thermomix. Poznaj wyjątkowo prosty przepis

Co dalej, czyli jaką zupę warto przygotować

Co można przygotować z bulionu? Tutaj ograniczać będzie cię jedynie twoja wyobraźnia! Możesz dodać do niego brokuły, kalafiory albo cebulę i parmezan i przygotować pyszną, sycącą zupę krem. Zupa Thermomix to jednak również np. zupa ziemniaczana albo pomidorowa z dodatkiem śmietany i świeżych ziół. W urządzeniu, na bazie bulionu, przyrządzisz także zupę ogórkową, jarzynową czy tradycyjny krupnik.

W naczyniu Thermomixa możesz też oczywiście przygotować bardziej egzotyczne zupy: orientalną zupę tajską albo zupę gyros.

Wszystkie wymienione zupy – a zwłaszcza te bardziej gęste i kremowe – świetnie sprawdzą się nie tylko jako obiad. Spakowane do pudełka, podgrzane i podane z grzankami z chleba albo mięsnymi klopsami będą stanowiły pożywny lunch, który zapewni ci energię na wiele godzin pracy. Wieczorem kremową zupę możesz także zjeść w charakterze lekkiej kolacji. Talerz zupy podawaj z pieczywem czosnkowym albo kromką ulubionego chleba. Jeśli zdecydujesz się na razowe, pełnoziarniste albo żytnie, dostarczysz sobie jeszcze więcej wartościowych składników odżywczych.

Zupa Thermomix to dla wielu osób zaskakujące danie. Tradycyjnie przygotowuje się ją przecież w garnku i mało kto, zaczynając przygodę z Thermomixem, decyduje się od razu na zmianę tych nawyków. Warto jednak spróbować! Z Thermomixem również ten rodzaj dań przygotujesz dużo sprawniej i szybciej. Oszczędzisz też sobie niepotrzebnego zmywania i pracy (np. podczas ścierania na tarce warzyw czy kiszonych ogórków). To co? Zdecyduj, która zupa jest twoją ulubioną i do dzieła!



Zobacz także:
Zobacz też:  Sałatka colesław thermomix - klasyczny przepis na surówkę coleslaw z białej kapusty
Archiwum: maj 2024

Dodaj komentarz