Solanka do ryb. Ile soli na litr wody?

Namaczanie przed wędzeniem, bezpośrednie gotowanie, a nawet kiszenie – to tylko niektóre z pomysłów związanych z solanką do ryb. Ile soli, na litr wody, należy wsypywać? To zależy od wielu czynników. Przeczytaj artykuł i wykorzystaj praktyczne wskazówki!

Wiele osób poszukuje precyzyjnych informacji, ale nie formułuje dokładnego zapytania. Najpierw musisz określić, do czego będzie ci potrzebna solanka do ryb. Ile soli (na litr) wody się dodaje, zależy także od gatunku ryby i właściwości jej mięsa. Ilości przyprawy w przepisie można podać na kilka sposobów – najczęściej to konkretna waga. A jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu w kuchni, musisz skorzystać z przydatnych przeliczników. W naszym tekście postaraliśmy się uwzględnić wszystkie kluczowe zmienne.

Wędzenie i solanka do ryb. Ile soli na litr wody – proporcje

Prawdopodobnie większość zapytań na tytułowy temat w Polsce dotyczy właśnie wędzenia ryb. Zanim podamy przykłady, przedstawimy jeszcze przeliczniki:

  • 1 szklanka soli kuchennej – ok. 300 gramów;
  • 1 płaska łyżka stołowa soli – ok. 18-20 g;
  • 1 łyżeczka – 6 g;

Kiedy masz już niezbędne dane, możemy zająć się solanką do ryb. Ile soli na 1 l wody wsypywać? Podstawowy czynnik to zawartość tłuszczu. Ryby chude, takie jak sandacz czy szczupak, wymagają mniej soli – około 40-50 g na litr wody. To przelicza się na:

  • ⅙ szklanki na 1 l wody (albo jedną szklankę soli na 6-7 litrów wody, jeśli masz naprawdę dużo ryb);
  • 2-3 płaskie łyżki stołowe do litra;
  • 7-8 łyżeczek przyprawy na litr.

Z kolei dla ryb tłustych, na przykład łososia lub pstrąga, zaleca się stosować około 80-90 g soli na litr wody. To daje nam:

  • prawie ⅓ szklanki do litra wody (albo pełną szklankę soli na 3-4 litry wody);
  • 4-5 łyżek na litr;
  • 13-15 łyżeczek na 1 l.
Zobacz też:  Czy rzodkiewka jest zdrowa? Co warto o niej wiedzieć?

Czas moczenia ryb w solance do wędzenia

Wiesz już, jak przygotować różne solanki do ryby i ile soli dodawać na litr wody. Tymczasem to nie jedyna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Kolejna ważna kwestia to namaczanie. Ryba powinna pozostawać w solance od 2 do maksymalnie 48 godzin przed wędzeniem. Czas moczenia zależy od wielu czynników, takich jak gatunek ryby, jej rozmiar czy to, czy sposób oprawienia (np. filety o różnej grubości albo cała wypatroszona ryba).

Solanka do gotowania ryb

Takie danie może być dobre dla osób, które powinny ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów albo unikać smażonych potraw. Oczywiście solanka nie jest jej jedynym składnikiem, ale kwestia przypraw to osobny temat. W takim przypadku zalecana ilość soli to jedna łyżka lub 3 łyżeczki na litr wody, czyli około 18-20 g. To oznacza jednocześnie, że jedna szklanka soli wystarczyłaby do przygotowania około 15-16 litrów solanki.

Solanka do kiszenia ryb

Przepisy najczęściej podają ilość soli w odniesieniu do wagi ryby, a nie objętości wody. Przed włożeniem do solanki mięso często namacza się occie i posypuje cukrem. Szczegóły zależą od konkretnego przepisu. Przykładowa receptura zaleca 60 g soli na 1 kg pstrąga. Po przeliczeniu daje to ⅕ szklanki, 3 łyżki i 10 łyżeczek.

A co z wodą? Podczas marynowania ryba powinna znajdować się w całości pod powierzchnią solanki. Naturalnie pojemnik trzeba jeszcze szczelnie zamknąć – proces kiszenia potrwa kilka miesięcy. Przygotuj się na intensywną woń po otwarciu!



Zobacz także:
Zobacz też:  Najpopularniejsza używka świata – czy herbata jest zdrowa?
Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz