Zróżnicowana dieta bogata w źródła zdrowych kwasów tłuszczowych wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Regularne spożywanie pestek słonecznika korzystnie wpływa na wygląd i kondycję skóry, włosów i paznokci. Poznaj pozostałe zalety jedzenia słonecznika.
Orzechy i ziarna są istotnym składnikiem dobrze zbilansowanej diety. Warto włączyć do jadłospisu tani i łatwo dostępny słonecznik łuskany. Poniżej prezentujemy główne zalety spożywania tych popularnych nasion.
Słonecznik łuskany – główne substancje odżywcze
Nasiona słonecznika to doskonałe źródło aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwe do przyswojenia białko, znaczne ilości tłuszczu nasyconego, jednonienasyconego i wielonienasyconego, kwasów omega-3 i omega-6 sprawia, że pestki są sycące i kaloryczne. Oprócz tego zawierają sporo węglowodanów i błonnika roślinnego. Ze względu na te właściwości słonecznik łuskany jest ważnym składnikiem diety.
Ziarno słonecznika jako źródło witamin i minerałów
Słonecznik łuskany jest doskonałym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, E oraz D. Ponadto każdy, kto je to zdrowe ziarno, dostarcza swojemu organizmowi witaminy z grupy B. Oprócz tego pestki słonecznika zawierają cenne minerały, takie jak cynk, żelazo, wapń i potas. Aby skorzystać z bogactwa tych składników, ziarna należy prażyć na suchej patelni przed spożyciem. W takiej postaci można je dodawać do sałatki, do płatków śniadaniowych lub posypać nimi zupę krem albo kanapkę. Słonecznik warto też dodawać do pieczywa i robić z niego pasty do smarowania. Świetnie nadaje się też do bezpośredniego spożycia.
Właściwości zdrowotne nasion słonecznika zwyczajnego
Spożywanie nasion słonecznika poprawia ogólną kondycję skóry i jej wytworów: włosów oraz paznokci. Ponadto jedzenie pestek pomaga uzupełnić niedobory ważnych pierwiastków. Przykładowo żelazo zawarte w pestkach pomaga walczyć z anemią. Magnez i potas przeciwdziałają zmęczeniu oraz skurczom mięśni.
Fitosterole na zdrowy układ krążenia
Obecność fitosteroli w ziarnach słonecznika w pewnym stopniu ogranicza ryzyko rozwoju nowotworów, szczególnie raka prostaty. Ma też korzystny wpływ na regulację stężenia cholesterolu we krwi. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, w tym groźnej miażdżycy. Pomagają one obniżyć poziom LDL w surowicy. Aby otrzymać taki efekt, zaleca się spożywanie maksymalnie 3 g fitosteroli dziennie.
Witamina E na piękną skórę i nie tylko
Duża zawartość witaminy E to gwarancja poprawy wyglądu skóry. Dzięki temu można opóźnić moment pojawienia się pierwszych oznak starzenia. Witamina E przyczynia się do poprawy funkcjonowania narządów płciowych i poprawia płodność. Dlatego polecane jest spożywanie pestek słonecznika przez mężczyzn w okresie starań o ciążę. Znany jest też jej korzystny wpływ na rozwój płodu w łonie matki, utrzymanie ciąży i zdolność skóry do regeneracji.
Pestki słonecznika jako źródło błonnika w diecie
W nasionach słonecznika znajduje się też spora dawka błonnika. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Zapewnia uczucie sytości i przeciwdziała zaparciom. Ziarna, w tym pestki słonecznika to bogactwo zdrowych tłuszczów i błonnika, dlatego są istotnym elementem każdej zdrowej diety. Szczególnie cenne są dla wszystkich osób, które dbają o utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Uprawa słoneczników na działce
Słonecznik to roślina ozdobna z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, jest łatwy w uprawie i doskonale radzi sobie w klimacie europejskim. Można go uprawiać na niewielką skalę w przydomowym ogródku i na działce. W sklepach ogrodniczych dostępne są nasiona. Innym sposobem jest wysiew nasion zebranych ze świeżych kwiatostanów Helianthus annuus. Zbiór nasion słonecznika rozpoczyna się, gdy dojrzeją. Można poznać to po zrzucaniu płatków i schnięciu liści na łodydze.
Odmiany słonecznika najlepsze do ogrodu
Dekoracyjny żywopłot z kwitnących na żółto słoneczników to piękna ozdoba działki. Daje rosnącym obok roślinom nieco cienia i ochrania je przed podmuchami wiatru. Na nasiona najlepiej jest uprawiać słonecznik 'Helesun’ i 'Florasun’. Z kolei polecane odmiany ozdobne to: 'Teddy Bear’, 'Sunspot’, 'Ring of Fire’ i 'Evening Sun’. Charakteryzują się zróżnicowanym wybarwieniem i niezwykłą urodą.
Wśród substancji odżywczych nasion słonecznika na pierwszy plan wysuwają się duże ilości witaminy E oraz fitosteroli. Obie te substancje są niezwykle ważne dla zachowania zdrowia. Zadbaj o swoją skórę oraz serce i włącz słonecznik łuskany do codziennej diety.
Zobacz także:
- Czy słonecznik jest zdrowy? Najważniejsze informacje o tej popularnej roślinie!
- Czy olej rzepakowy jest zdrowy? Przedstawiamy najważniejsze informacje
- Czy chleb pytlowy jest zdrowy? Dowiedz się, kto może jeść ten rodzaj pieczywa i jakie ma właściwości odżywcze
- Czy ryba srebrzyk jest zdrowa? Wpływ ryb morskich na zdrowie człowieka
- Czy kwas chlebowy jest zdrowy? Przedstawiamy garść podstawowych informacji na jego temat
- Czy tuńczyk jest zdrowy? Najważniejsze informacje o tej smacznej rybie!