Łosoś marynowany w soli – przepisy kulinarne

Łosoś marynowany to morska ryba, która dla wielu jest prawdziwym przysmakiem. Można jeść go samego albo jako przystawkę czy dodatek do obiadu. Poznaj sprawdzony przepis na gravlaxa.

Łosoś marynowany to dość popularna ryba. Ceniony jest za przepyszny, wyrazisty smak i delikatne, wilgotne mięso. Gravlax z łososia to przystawka, do której wystarczy dodać pieczywo, masło i ulubione sosy. Można podawać go z chlebem albo na przykład na surówce z jabłek. Doskonale komponuje się także z winem. Chcesz zaskoczyć gości? Sprawdź, jak łatwo przygotować marynowanego łososia.

Marynowany łosoś, czyli smaczna ryba, do której warto dodać cukru

Gravad lax (pogrzebany łosoś) to przekąska wywodząca się z czasów średniowiecza. Szwedzcy rybacy solili surowego łososia, a później musieli zakopać go w piasku, gdzie zachodził proces fermentacji. Współcześnie osolona ryba ląduje w naczyniu owiniętym folią aluminiową. Później trzeba włożyć ją na wiele godzin do lodówki.

Co ciekawe, marynowanie łososia to zasługa procesów, jakie powoduje sól i cukier. Ich połączenie skutkuje czymś na kształt obróbki cieplnej. Dzięki temu mięso rozkłada się podobnie jak podczas zwykłego gotowania.

Marynowany łosoś – zobacz najlepsze przepisy kulinarne

Gravlax – składniki:

  • filet łososia ze skórą (ok. 1 kg);
  • sól morska (ok. 350 g);
  • cukier trzcinowy (ok. 200 g);
  • koperek (2-4 pęczki);
  • ziele jałowca (35 ziarenek);
  • pieprz (35 ziarenek).

Sól morską mieszamy z cukrem oraz z roztartymi ziarnami pieprzu i jałowca. Dodajemy posiekany koper i mieszamy. Połowę mieszaniny trzeba włożyć do dużego, ciężkiego naczynia żaroodpornego. Filety ze skórą muszą leżeć w nim na płasko otoczone przez zasypkę. Na soli łososia należy układać skórą do dołu. Druga połowa zasypki ląduje na płatach ryby, którą następnie należy szczelnie owinąć folią spożywczą. Potem rybę trzeba wstawić do lodówki na minimum 24, a najlepiej 48 godzin. Po tym czasie część marynaty będzie płynna, a część pozostanie sucha. Należy wyjąć łososia z naczynia i delikatnie oskrobać z przypraw. To także czas, aby usunąć ości. Przygotowaną rybę trzeba pokroić w cienkie plastry. Ważne, aby kroić tak cieniutkie plasterki, jak to tylko możliwe. Przed podaniem rybę można skropić sokiem z cytryny.

Zobacz też:  Grzybki marynowane na słodko - pyszne i aromatyczne!

Inny pomysł to łosoś marynowany w cytrynie. Przygotowaną rybę należy nie tyle natrzeć czy skropić sokiem z cytryny, ile wręcz w nim moczyć. W takiej marynacie trzymamy rybę przez 12 godzin. Do ryby można też dodać buraki, które nadadzą jej piękny kolor.

Łosoś marynowany w soli – skandynawski czy pacyficzny?

Dzikie ryby poławiane w naturalnym środowisku to najlepsze źródło kwasów tłuszczowych. Mają lepiej zbilansowany stosunek kwasów omega-3 do omega-6. Dzięki temu stanowią niezbędne uzupełnienie codziennej diety.

Niestety zazwyczaj łosoś dostępny w sprzedaży to odmiana norweska (atlantycka). Jest to ryba hodowlana karmiona paszą. Z tego powodu dostarcza więcej kwasów omega-6, które w nadmiarze mogą być szkodliwe. Za najlepsze uważa się dzikie łososie z wybrzeży Alaski. Ryby te żywią się planktonem, który stanowi źródło omega-3. Dziki łosoś atlantycki to prawdziwa rzadkość, dlatego łososie warto jeść z umiarem.

Czy łosoś marynowany jest zdrowy?

Tłuste ryby to delikatne i soczyste mięso. Są wyjątkowo smaczne, a jednocześnie zdrowe. Za szczególnie ważne uważa się kwasy tłuszczowe. Kwasy omega regulują poziom cholesterolu i trójglicerydów. Dzięki temu pomagają w profilaktyce zawałów serca, udarów mózgu i miażdżycy. Wpływają też na proces krzepnięcia krwi.

Wystarczy prosty przepis, aby łosoś marynowany stał się przepyszną przystawką. Warto jednak pamiętać, że hodowlane ryby w nadmiarze mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Z tego powodu powinny mieć stałe miejsce w odpowiednio zbilansowanej diecie, ale musimy jeść je z umiarem. Przyjmuje się, że bezpieczne spożycie ryb hodowlanych dla osoby dorosłej o średniej wadze 70 kg to 1,5 kg łososia na tydzień.



Zobacz także:
Zobacz też:  Cebula marynowana – szybki przepis na marynowaną czerwoną cebulę w occie
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz