Przepis na kapustę gotowaną jest prosty i nie wymaga szczególnych umiejętności kulinarnych. Do przygotowania tej potrawy potrzeba zaledwie kilku produktów spożywczych. Zastanawiasz się, jak ugotować kapustę? Odpowiedź poniżej!
Kapusta jest często wykorzystywana w wielu różnych przepisach. Jest warzywem bogatym w składniki odżywcze, a jej spożywanie przynosi dużo korzyści zdrowotnych. Pomaga obniżać poziom cholesterolu, wzmacnia kości, reguluje trawienie i wzmacnia układ odpornościowy. Zdecydowanie warto włączyć ją do codziennej diety. Dzięki lekturze naszego artykułu dowiesz się, jak ugotować kapustę!
Kapusta – podstawowe informacje
Kapusta to roślina uprawiana ze względu na swoje gęste główki (zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 0,5 do 4 kilogramów i mogą być fioletowe, zielone, białe lub żółte). Wewnętrzne liście są delikatne i jadalne, podczas gdy zewnętrzne są twarde i tworzą warstwę ochronną.
Warzywo to najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Toleruje większość rodzajów gleby, ale preferuje bogatą, dobrze zdrenowaną glebę o dużej zawartości materii organicznej. Jest bardzo wrażliwa na nawozy azotowe. Dojrzewa szybko w ciepłe dni, co sprawia, że jest bardziej podatna na pękanie (wytwarzanie łodyg nasiennych).
Uważa się, że kapusta została po raz pierwszy przywieziona do Ameryki Północnej przez Krzysztofa Kolumba podczas jego drugiej podróży na kontynent w 1498 roku. Obecnie jest powszechnie uprawiana na całym świecie. Stanowi popularny składnik sałatek, zup, potraw duszonych i kiszonych. Czołowymi eksporterami kapusty są Chiny, Indie, Korea Południowa, Rosja, Ukraina i Stany Zjednoczone.
Kapusta może być spożywana na surowo lub gotowana na wiele sposobów. Jest kluczowym składnikiem sałatki colesław i kapusty kiszonej. Jest jednym z podstawowych składników kulinarnych w kuchni Korei Południowej i Wietnamu.
Kapusta – jakie ma witaminy i wartości odżywcze? Dlaczego warto ją spożywać?
Kapusta to zielone warzywo liściaste należące do rodziny krzyżowych (należą do niej również brokuły, kalafior i brukselka). Jest dobrym źródłem witaminy C, która przyczynia się do zmniejszenia ilości toksyn w organizmie (są one główną przyczyną zapalenia stawów, podagry i chorób skóry). Ponadto kapusta może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka, w tym raka jelita grubego. Jest też cennym źródłem folianów, potasu i magnezu.
Jest także znana ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwutleniających, oczyszczających, wspomagających pamięć i przeciwzapalnych. Dodatkowo wykazuje właściwości antyseptyczne, gojące, przeciwwrzodowe, tonizujące i regenerujące organizm. Ponadto bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie umysłu.
Kapusta jest uważana za pokarm przyjazny dla wątroby, ponieważ zawiera wysokie stężenie fitoskładników, związków chemicznych, które pomagają wątrobie w wypłukiwaniu niebezpiecznych toksyn. Dodatkowo jest to warzywo polecane diabetykom, ponieważ nie zawiera cukru.
Kiedy kapusta jest gotowana, traci niektóre ze swoich witamin i składników odżywczych. Jednak nawet gotowana nadal pozostaje zdrową żywnością, którą warto spożywać.
Jak ugotować kapustę?
Lista składników nie jest długa. Do przygotowania gotowanej kapusty potrzebne będą: kapusta biała, masło roślinne, cebula, sól, pieprz, ocet spirytusowy i cukier.
Na początku umyj kapustę. Następnie osusz ją i poszatkuj. Dodaj ją teraz do garnka i zalej wodą tak, by była cała przykryta. Dodaj soli i zacznij gotować. Gdy kapusta będzie się gotować, w międzyczasie obierz cebulę i pokrój ją w drobną kostkę. Następnie dodaj na patelnię masło i rozpuść je na małym ogniu. Teraz dodaj cebulę i podsmaż ją na rozpuszczonym maśle.
Gdy gotowana kapusta będzie miękka, odcedź ją i dodaj do niej podsmażoną cebulkę. Całość dopraw solą i pieprzem wedle uznania. Dodaj też trochę octu i cukru. Wymieszaj wszystkie składniki i pozostaw je na kilka godzin (kapustę przed podaniem możesz podgrzać). Gotowana kapusta może być podawana zarówno na zimno, jak i na ciepło.
Jest to posiłek, który można śmiało włączyć do diety wegańskiej, wegetariańskiej, bezglutenowej czy niskotłuszczowej.
Zastosowanie w kuchni
Wiesz już, jak ugotować kapustę. Teraz pora przyjrzeć się bliżej daniom, które wykorzystują to popularne i bardzo zdrowe warzywo.
Kapusta może być poszatkowana i dodana do sałatek, ugotowana i dodana do dań typu stir-fry lub ugotowana i dodana do zup. Popularne dania z kapustą to m.in. krokiety, kapuśniak, gołąbki, bigos i pierogi. Można ją również wykorzystać do przygotowania różnych sałatek i surówek.
Jest tanim i wszechstronnym warzywem, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów w kuchni.
Kapusta jest niskokalorycznym pokarmem bogatym w witaminy C i K oraz błonnik pokarmowy. Zawiera również znaczne ilości folianów, manganu, potasu, wapnia i magnezu. Jej spożywanie powiązano ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia niektórych nowotworów takich jak rak jajnika. Gotowana kapusta jest bardzo dobrym dodatkiem do dania głównego. Świetnie smakuje z dodatkiem mięsa, zwłaszcza wołowego i wieprzowego. Wiesz już, jak ugotować kapustę. Pora wykorzystać tę wiedzę w praktyce!
Zobacz także:
- Jak ugotować czerwoną kapustę? Sprawdzone wskazówki i porady
- Jak ugotować kapustę kiszoną? Przedstawiamy prosty przepis!
- Jak ugotować kapustę z grochem – domowy przepis na smaczne danie
- Jak ugotować bigos z kiszonej kapusty? Przedstawiamy prosty przepis!
- Jak ugotować młodą kapustę z koperkiem? Wiosenny dodatek do obiadu
- Jak ugotować młodą kapustę?