Ile peklosoli na litr wody – zalewa, nastrzykiwanie

Podczas peklowania mięsa sporo osób zastanawia się, ile peklosoli (na litr wody) dodać do solanki. Nie ma jednej odpowiedzi, to zależy m.in. od techniki peklowania, rodzaju mięsa i przepisu, którym się kierujesz. Zobacz, ile soli peklowej zalecają różne receptury!

Peklosól charakteryzuje się specyficznym składem – zawiera nie tylko sól kuchenną (najczęściej w postaci chlorku sodu), ale także azotyn sodu lub azotan potasu. Dzięki temu zabezpiecza mięso przed zepsuciem, a do tego nadaje mu intensywny kolor i charakterystyczny, wyrazisty smak, który jest typowy dla wędlin. Ile peklosoli na litr wody dosypywać? Odpowiedź zależy od tego, co dokładnie chcesz zrobić w kuchni. I jakiej miary używasz.

Ile soli peklowej na 1 litr wody – metody peklowania mięsa

Jest kilka reguł, które warto mieć na uwadze. Najczęściej zaleca się, aby używać od 34 do 250 g peklosoli na litr wody. Ten zakres wynika z faktu, że ilość soli potrzebnej do peklowania różni się w zależności od metody peklowania i przepisu:

  • jeżeli używasz metody nastrzykowej, zaleca się większą ilość soli, a więc bliżej 250 g;
  • dla metody zalewowej potrzeba mniejszej ilości soli – 50 g jest najczęściej polecana.

To tylko kilka przykładów na to, ile peklosoli na litr wody należy wsypać. W różnych książkach kucharskich i poradnikach znajdziesz mnóstwo innych wartości – często spotyka się m.in. 40 g/l czy 100 gramów na litr. Kolejna kwestia to odmierzenie ilości przyprawy podanej w recepturze. Nie musisz się martwić, jeżeli nie masz precyzyjnej wagi kuchennej.

Ile peklosoli na litr wody – szklanki i łyżki

Istnieją dość proste i wystarczająco dokładne zasady przeliczania, które pozwolą ci łatwo określić, ile soli peklowej na 1 litr wody użyć. Jedna szklanka o objętości 250 ml to około 300 g soli. Przyjmijmy, że nastrzykujesz mięso 250 g soli na litr albo przygotowujesz zalewę o stężeniu 50 g/l. W takich przypadkach potrzebujesz:

  • do metody nastrzykowej około ⅘ szklanki soli na litr wody;
  • do metody zalewowej ok. ⅕ szkl./l.
Zobacz też:  Czy tilapia jest zdrowa? Co warto o niej wiedzieć?

Możesz skorzystać z kolejnej zasady przeliczania. Jedna płaska łyżka stołowa to około 18-20 g soli. Dalej już łatwo obliczyć, że:

  • do metody nastrzykowej wystarczy około 12,5-14 łyżek stołowych na litr wody;
  • do metody zalewowej zaleca się około 2,5-3 łyżki na litr.

Różnice w efektach peklowania

Różna ilość soli peklowej wpływa na końcowy rezultat. Im więcej soli dodasz do zalewy, tym silniejszy będzie efekt konserwujący i intensywniejszy smak. Kiedy dodasz mniejszą ilość peklosoli, otrzymasz mięso delikatniejsze dla podniebienia smak, ale jednocześnie nieco słabiej chronione przed zepsuciem. Pamiętaj, że każda technika peklowania ma swoje unikalne wymagania. Zawsze zalecamy zaczynanie od mniejszych ilości przyprawy i stopniowe dostosowywanie jej do własnych preferencji smakowych. W każdym przepisie zalecenia co do tego, ile peklosoli na litr wody dodać, są bardzo różne.



Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz