Kalarepa – jak jeść i do jakich potraw dodawać?

Kalarepa to warzywo należące do rodziny kapustnych, do której zalicza się również kapustę, brokuły i brukselkę. Charakteryzuje się okrągłym kształtem i zieloną lub fioletową skórką. Do jakich potraw pasuje kalarepa? Jak jeść to zdrowe warzywo? 

Kalarepa jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego oraz witamin C i B6. Można ją znaleźć przez cały rok w większości supermarketów. Jest dobrym źródłem potasu i magnezu. Zawiera również przeciwutleniacze, które pomagają w ochronie przed rakiem i innymi chorobami. Zastanawiasz się, jak smakuje kalarepa? Jak jeść ten wartościowy składnik? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Co to jest kalarepa?

Kalarepa jest przedstawicielem rodziny kapustnych i dzieli wiele podobieństw z innymi kapustnymi takimi jak brokuły i kalafior. Wytwarza duży, bulwiasty korzeń, który można jeść na surowo lub po ugotowaniu. Smak kalarepy jest łagodny i lekko słodki, co czyni ją uniwersalnym składnikiem wielu różnych potraw. 

Nazwa kalarepa pochodzi od niemieckich słów „kohl” (kapusta) i „rabi” (rzepa). Jest to warzywo w kształcie rzepy o zielonej lub fioletowej powierzchni i białym wnętrzu. 

Oprócz korzenia kalarepa ma również jadalne liście, które mogą być używane w sałatkach lub daniach typu stir-fry. Jest ona doskonałym źródłem witamin i minerałów, a także ma niską zawartość kalorii i tłuszczu. 

Kalarepa – jak jeść to warzywo?

Kalarepa to wszechstronne warzywo, które można jeść na wiele sposobów. Najpopularniejszym sposobem jedzenia kalarepy jest obranie grubej skórki, a następnie pokrojenie jej w cienkie paski. Paski te można następnie smażyć, a nawet jeść na surowo w sałatkach.

Jednym z popularnych sposobów gotowania kalarepy jest poszatkowanie jej i podsmażenie z cebulą i czosnkiem. Inną opcją jest cienkie pokrojenie kalarepy i dodanie jej do sałatek lub zup. Po ugotowaniu kalarepa staje się dość delikatna i można ją łatwo rozgnieść. To sprawia, że jest dobrym wyborem do dań takich jak purée z kalarepy lub frytki z kalarepy. Może być również marynowana lub fermentowana.

Zobacz też:  Kumkwat – jak jeść i do jakich przepisów dodawać?

Innym popularnym sposobem przygotowania kalarepy jest jej rozdrobnienie za pomocą tarki lub robota kuchennego. Poszatkowaną kalarepę można stosować jako zdrowy i aromatyczny dodatek do kanapek, pizzy i gulaszów. Kalarepę można również piec w piekarniku jako pyszną i pożywną przystawkę. 

Kalarepa to niskokaloryczne warzywo, które jest doskonałym źródłem witamin C i K. Można ją spożywać na surowo lub po ugotowaniu, a w przepisach często zastępuje kapustę lub rzepę. Wiesz już, jak bardzo wartościowym warzywem jest kalarepa. Jak jeść to cenne źródło witamin? Opcji jest wiele, ale najpopularniejszą z nich jest użycie kalarepy w sałatkach.



Zobacz także:
Archiwum: maj 2024

Dodaj komentarz