Desery i napoje z tapioką podbijają ostatnio polski rynek usług spożywczo-gastronomicznych. Jakie właściwości odżywcze ma ten egzotyczny produkt? Czy jest zdrowy? Jak ugotować tapiokę? Wyjaśniamy w naszym artykule!
Tapioka to produkt, który charakteryzuje się prozdrowotnymi właściwościami. Z powodzeniem może zastąpić kaszę czy makaron. Może być nawet spożywana z rosołem. Dodatkowo może być podawana nawet małym dzieciom. Jest często używana do produkcji deserów i różnych napojów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ugotować tapiokę!
Co to jest tapioka? Co warto o niej wiedzieć?
Tapioka to skrobia pozyskiwana z korzenia manioku jadalnego. Jest to roślina, która pochodzi z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Należy do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae).
Płatki, mąkę lub granulat tapioki izoluje się w sposób podobny do pozyskiwania skrobi ziemniaczanej. Bulwy manioku poddaje się licznym procesom i obróbce mechanicznej. Efektem tych działań jest powstała z odparowanego płynu tapioka. Jest ona przeważnie białą i bezsmakową mączką, która przypomina puder.
Wiele osób spożywa tapiokę jako zamiennik tradycyjnej kaszy i makaronu. Może być ona również używana do produkcji perełek tapioki, które często znajdują się w bardzo popularnej herbacie bubble tea.
Ma ona wysoką zawartość węglowodanów i kalorii, ale za to niską zawartość tłuszczu i białka. Jest również bezglutenowa i zawiera wiele witamin i minerałów.
Perełki tapioki są wytwarzane przez moczenie skrobi tapioki w gorącej wodzie, aż uformuje się w małe kulki. Następnie są gotowane, aż staną się miękkie.
Jakie witaminy i wartości odżywcze ma tapioka? Czy może być wartościowym składnikiem diety?
Tapioka może być pożywnym składnikiem diety. Jest dobrym źródłem węglowodanów i błonnika pokarmowego, a także zawiera kilka niezbędnych witamin i minerałów. Jest ona źródłem wapnia, żelaza i magnezu. Dodatkowo zawiera niewielkie ilości witaminy C, witaminy B6 i potasu.
Wapń znajdujący się w tapioce jest ważny dla utrzymania silnych kości i zapobiegania rozwojowi osteoporozy. Natomiast żelazo jest minerałem, który pomaga w transporcie tlenu w całym organizmie.
Dodatkowo tapioka nie zawiera tłuszczów nasyconych. Jest lekkostrawna, wspiera pracę układu pokarmowego, przeciwdziała biegunkom i zaparciom.
Jedną z wad tapioki jest to, że składa się ona głównie z węglowodanów. Oznacza to, że osoby z cukrzycą powinny ograniczyć spożycie pokarmów zawierających tapiokę.
Jak ugotować tapiokę?
Na początku należy dokładnie opłukać kulki tapioki, a następnie moczyć je w mleku lub wodzie przez co najmniej 20 minut. Następnie kulki tapioki gotuj w płynie, w którym wcześniej się moczyły. Ogień powinien być minimalny. Tapiokę mieszaj dość często, by uniknąć przypalenia. Trzeba pamiętać, że jest ona produktem bardzo podatnym na przypalanie.
Kulki gotuj do miękkości, aż będą przezroczyste. Na końcu można posłodzić tapiokę, jeśli będzie używana np. do deseru. Czas gotowania jest uzależniony od wielkości ziaren i może wynosić od 20 do 40 minut.
Ugotowana tapioka jest często wykorzystana jako zagęstnik do zup i sosów, zamiennik makaronu lub ryżu oraz jako podstawa różnych deserów.
Zastosowanie w kuchni
Opisaliśmy już, jak ugotować tapiokę. Teraz pora przyjrzeć się bliżej zastosowaniom kulinarnym tego egzotycznego produktu.
Tapioka jest często używana jako środek zagęszczający w zupach i gulaszach. Może być też gotowana i spożywana samodzielnie. Występuje w wielu różnych formach, włączając w to perełki tapioki, mąkę oraz płatki. Każda z tych form ma swoje własne unikalne zastosowania w kuchni.
Na przykład perełki tapioki są dodawane do różnych sałatek i powszechnie używane do produkcji puddingu, podczas gdy mąka z tapioki może być używana do zagęszczania sosów, kisieli, musów lub tworzenia bezglutenowych chlebów i ciastek. Skrobia z tapioki może być stosowana jako zamiennik skrobi kukurydzianej, a płatki tapioki mogą być używane do tworzenia chrupiącej polewy do zapiekanek i placków.
Natomiast najbardziej znanym sposobem na wykorzystanie pereł tapioki jest bubble tea. Jest to napój przygotowywany z pereł tapioki, mleka i herbaty. Może on być bez problemu dostosowany do potrzeb klienta dzięki różnym dodatkom smakowym. Perełki tapioki można również dodawać do innych produktów spożywczych takich jak jogurt lub płatki owsiane.
Niezależnie od tego, czy szukasz opcji bezglutenowej, czy po prostu chcesz poeksperymentować z nowym składnikiem, tapioka jest wszechstronnym produktem, który można wykorzystać w wielu przepisach.
Tapioka stanowi cenne źródło minerałów i witamin, które wspomagają ludzki organizm. Zawiera fosfor, cynk, wapń, magnez, potas, żelazo oraz witaminy B1, B2, B6, C i PP. W jej składzie znajdują się także węglowodany i lekkostrawne białko. Warto też dodać, że nie zawiera glutenu, dzięki czemu jest świetnym wyborem dla osób zmagających się z celiakią. Większość osób kojarzy ją za sprawą popularnej herbaty bubble tea, natomiast dzięki lekturze naszego tekstu wiesz już, jak ugotować tapiokę.
Zobacz także:
- Jak ugotować pierś z kurczaka? Przedstawiamy prosty przepis!
- Jak ugotować ryż do gołąbków? Przedstawiamy prosty przepis!
- Jak ugotować ziemniaki w mundurkach – praktyczne porady
- Jak ugotować kaszę mannę? Przedstawiamy prosty przepis!
- Jak ugotować botwinę? Przedstawiamy prosty przepis!
- Jak ugotować owsiankę? Przedstawiamy prosty przepis!