Brokuł to warzywo które staje się coraz popularniejszym widokiem na Polskich stołach. Znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwnowotworowych oraz zawierania dużej ilości witaminy A, K oraz C. W jego zielonych różyczkach znajdziemy także dużą ilość błonnika, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz antyoksydantów, znanych z zapobiegania starzeniu się organizmu.
Jakie są najpopularniejsze sposoby przygotowania brokułów?
W Polsce brokuły spożywa się przede wszystkim po obróbce termicznej. Najpopularniejszą metodą ich przygotowania w ten sposób jest ugotowanie ich – w wodzie lub na parze. Oba mają swoich zwolenników i, oczywiście, swoje zalety – pierwszy z nich jest szybszy i znacznie bardziej popularny, drugi natomiast umożliwia zachowanie większej ilości składników odżywczych w warzywie.
W jaki sposób przygotować brokuły do gotowania?
Naturalnie, by poddać brokuł obróbce termicznej, należy go najpierw do niej przygotować. Najpierw zakupione lub wyhodowane samodzielnie brokuły należy umyć – pozwoli to pozbyć się piasku i innych zanieczyszczeń, które mogły się na niej znajdować. W tym celu najlepiej będzie użyć bieżącej wody. Następnym krokiem jest pokrojenie warzywa w różyczki, oddzielając je od twardej łodygi. Tę także można wykorzystać w naszych potrawach, najlepiej jest jednak najpierw podzielić ją na mniejsze części za pomocą noża.
Brokuł gotowany w wodzie – jak go przyrządzić?
Odpowiednio przygotowane wcześniej brokuły należy umieścić w garnku z gotującą się wodą, do której wcześniej dodaliśmy – w zależności od naszych preferencji – jedną lub dwie łyżeczki soli. Następnie, najlepiej za pomocą widelca, należy kontrolować, czy są one miękkie – jeśli tak, nadają się już do spożycia. Ugotowanie brokułów w wodzie trwa zazwyczaj do ośmiu minut. Poddane obróbce termicznej warzywa można oddzielić od wody poprzez użycie sitka, a następnie wypłukać pod zimną wodą, aby nie zżółkły.
Brokuł gotowany na parze – w jaki sposób go przygotować?
Gotowanie brokuła na parze jest mniej popularnym sposobem, pozwala jednak na zachowanie większej ilości składników odżywczych w tym warzywie niż w wypadku użycia pierwszego z opisanych sposobów, pozwala także na zachowanie jego oryginalnego koloru. By przygotować go odpowiednio w ten sposób, należy przygotować garnek, a następnie nalać do niego wody. Następnie należy zaczekać, az ta zacznie się gotować. Wtedy na wierzchu garnka umieszczamy metalowe sito. Do jego środka wkładamy przygotowane wcześniej brokuły i nakrywamy przykrywką. Całość powinna gotować się około dziesięciu minut – by upewnić się, czy warzywo jest gotowe do spożycia, należy widelcem sprawdzić jego twardość. Jeśli brokuł jest miękki, nadaje się do spożycia.
Zobacz także:
- Gotowanie brokuła – poznaj nasz prosty sposób!
- Gotowanie buraków – jak ugotować buraki?
- Gotowanie kalafiora – pamiętaj o tych zasadach!
- Gotowanie flaków- jak ugotować flaki?
- Jak ugotować kalafior z bułką tartą? Przedstawiamy prosty przepis!
- Gotowanie brukselki – jak ugotować brukselkę?