Czy kalarepa jest zdrowa? Czym się charakteryzuje to warzywo?

Kalarepę można spożywać na surowo lub po ugotowaniu, a jej smak określany jest jako skrzyżowanie kapusty z rzepą. Jest zwykle dostępna w sklepach przez cały rok. Zastanawiasz się, czy kalarepa jest zdrowa?

Czy kalarepa jest zdrowa? Tak, ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego i usuwa toksyny. Wykazuje także działanie antynowotworowe. Jej spożywanie jest zalecane szczególnie chorym na hipoglikemię i miażdżycę oraz cukrzykom. Jakie wartości odżywcze zawiera kalarepa? Dlaczego warto ją włączyć do codziennej diety?

Kalarepa – podstawowe informacje

Kalarepa należy do rodziny kapustowatych. Jej nazwa pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego kapustę (Kohl) i rzepę (rübe), ponieważ przypomina ją swoim kształtem. W rzeczywistości jednak kalarepa jest bliżej spokrewniona z kapustą niż z rzepą. 

Kalarepa spożywana na surowo ma chrupiącą konsystencję i łagodny smak. Jadalna jest cała kalarepa, łącznie z liśćmi, łodygą i korzeniami. 

Można ją jeść na surowo w postaci sałatek lub surówek. Można ją też piec, smażyć lub przecierać na zupę. Jest wszechstronnym warzywem, które można wykorzystać w wielu różnych potrawach.

Czy kalarepa jest zdrowa? Jakie ma wartości odżywcze?

Kalarepa jest dobrym źródłem błonnika oraz witamin C i B6. Zawiera także potas, magnez i wapń. Ponadto kalarepa zawiera związki fitochemiczne, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie. Na przykład, kalarepa zawiera glukozynolany, czyli związki, które mogą chronić przed rakiem. Niektóre badania sugerują, że spożywanie kalarepy może również przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego.

Ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych kalarepa jest uważana za zdrową żywność. Zdecydowanie warto ją spożywać w ramach codziennej diety.

Zastosowanie w kuchni

Kalarepa to uniwersalne warzywo, które można wykorzystać w wielu potrawach. Można ją spożywać na surowo, gotować lub kisić, a jej łagodny smak dobrze komponuje się zarówno ze słodkimi, jak i pikantnymi smakami. Kalarepę można dodawać do sałatek, zup i gulaszu. Popularnymi potrawami z kalarepą są placuszki z gotowanej kalarepy oraz zupa z kalarepą i pieczonym kurczakiem.

Zobacz też:  Czy woda z ogórków kiszonych jest zdrowa? Co warto o niej wiedzieć?

Kupując kalarepę, należy szukać jędrnych bulw z jasnozielonymi liśćmi. Unikaj kalarepy zwiędniętej lub z brązowymi plamami. Cebulki można przechowywać w lodówce do tygodnia. 

Stanowi ona niedrogi i pyszny dodatek do każdego posiłku. Aby ją przygotować, wystarczy obrać ją ze skórki i pokroić w cienkie plasterki lub kostkę. Następnie można ją dodawać do sałatek, dań typu stir-fry lub zup.

Kalarepę można spożywać na surowo lub po ugotowaniu. Ma łagodny, lekko słodki smak. Czy kalarepa jest zdrowa? Jak najbardziej! Stanowi bardzo cenne źródło witaminy C. Dodatkowo zawiera witaminy A i B6, błonnik, wapń, magnez oraz potas. Jeśli do tej pory kalarepa była nieobecna w twoim jadłospisie, pora wreszcie dać jej szansę!



Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz