Gotuj z dietetykiem.
  • O mnie
  • Przepisy
    • Śniadania
    • Obiady
    • Sałatki
    • Zdrowe Słodkości
    • Lunch Box
    • Kolacja
    • Zupy
    • Koktajle
    • Przekąski
  • Blog
    • Lifestyle
    • Zdrowie
    • Dla dzieci
  • Kontakt
  • Sklep
przez Gotuj z Dietetykiem

Najnowsze zalecenia zdrowego żywienia – co jeść, żeby być zdrowym

Najnowsze zalecenia zdrowego żywienia – co jeść, żeby być zdrowym
przez Gotuj z Dietetykiem

Podczas V Narodowego Kongresu Żywieniowego przedstawone zostały najnowsze zalecenia dotyczące zdrowego i optymalnego odżywiania. Okazało się, że znana nam wszystkim piramida żywienia przybrała w tym roku nieco inną formę. Formę talerza.

Piramida żywieniowa przez wiele lat służyła rozpowszechnianiu wiedzy z zakresu racjonalnego odżywiania, zarówno w Polsce jak i na świecie. Niestety, z wielu powodów nie spełniała swojej funkcji. W gabinecie, edukując pacjentów, zawsze rysuję talerz, tłumacząc jak powinien być skomponowany każdy posiłek. Moim zdaniem taka forma jest dużo bardziej czytelna – zwłaszcza, że duża część moich podopiecznych to dzieci. Tym bardziej cieszę się, że obecne zalecenia są przedstawione w takiej, a nie innej formie.

Dlaczego warto się z nimi zapoznać oraz poświęcić im chwilę? Coraz częściej sięgamy i szukamy rozwiązania naszej nadwagi, otyłości lub problemów zdrowotnych w wyszukanych dietach, głodówkach, albo suplementach. A wystarczy wprowadzić kilka małych zmian w naszym codziennym odżywianiu, aby zadbać lepiej o nasze zdrowie. Obecnie znajdujemy się na 24 miejscu na 28 krajów pod względem spożycia warzyw i owoców. Spożywamy ich o 42% mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Ponadto z roku na rok nasza aktywność fizyczna maleje. Poruszamy się głownie samochodem, spędzamy dużo czasu przed ekranem komputera, zwłaszcza teraz kiedy pandemia zamknęła nas w domach. Dlatego mamy nad czym pracować. Zacznijmy od małych zmian, małych postanowień i małych kroków do przodu.

Spis treści

  • 1 ZDROWY TALERZ – co powinno się na nim znaleźć?
  • 2 WARZYWA I OWOCE – PODSTAWA ZDROWEGO TALERZA
  • 3 PRODUKTY ZBOŻOWE
  • 4 ZDROWE ŹRÓDŁO BIAŁKA I TŁUSZCZU
    • 4.1 ZALECENIA ZDROWEGO ŻYWIENIA – JEDZ WIĘCEJ / JEDZ MNIEJ / ZAMIENIAJ

ZDROWY TALERZ – co powinno się na nim znaleźć?

    WARZYWA I OWOCE – PODSTAWA ZDROWEGO TALERZA

    Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami to warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszej codziennej diety. Badania wskazują na ich pozytywne działanie w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe, choroby sercowo-naczyniowe (nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, zawały serca), a także wiele innych przewlekłych chorób takich jak cukrzyca i otyłość.
    Powinniśmy spożywać ich dziennie minimum 400 g (ale oczywiście im więcej tym lepiej), z przewagą warzyw. Nie bez znaczenia jest również kolor wybieranych warzyw i owoców, im bardziej różnorodny tym lepiej. Ich barwa bowiem wskazuje na występowanie różnych substancji odżywczych, które powinniśmy dostarczać do naszego organizmu w odpowiednich proporcjach.

    PRODUKTY ZBOŻOWE

    W odpowiednio zbilansowanej diecie powinny znaleźć się również pełnoziarniste produkty zbożowe. Stanowią one źródło węglowodanów oraz błonnika pokarmowego. Jakie produkty powinniśmy wybierać, aby wypełnić 25% zdrowego talerza? Idealnie wypełnią nam tę lukę makarony pełnoziarniste, płatki, ryż brązowy, kasze np. gryczana, oraz pieczywo razowe. Natomiast warto ograniczyć spożywanie produktów z mąki oczyszczonej takich jak białe pieczywo lub biały ryż.

    ZDROWE ŹRÓDŁO BIAŁKA I TŁUSZCZU

    Kolejną ćwiartkę zdrowego talerza zajmują białka. Zaliczono do nich chude mięso (np. indyk, kurczak), ryby (także te morskie), jajka, nabiał (jogurt, kefir, twaróg) oraz strączki (np. soczewica, fasola, ciecierzyca). Ważną częścią obecnych zaleceń jest także ograniczenie ilości mięsa czerwonego i przetworów mięsnych do 500 g w tygodniu, a wprowadzenie większej ilości białka pochodzącego z produktów roślinnych. To bardzo ważne i warto skupić się na tym zaleceniu bowiem wraz z ilością spożywanego przetworzonego mięsa wzrasta ryzyko przedwczesnego zgonu zarówno z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego jak i nowotworów. Jeżeli szukacie inspiracji zapraszam Was do skorzystania z moich bezmięsnych przepisów, które ułatwią Wam stopniową zmianę nawyków żywieniowych. Przepisy znajdziecie tutaj – przepisy roślinne.

    Nasz zdrowy talerz powinny uzupełniać niewielkie ilości tłuszczów pochodzenia roślinnego. Tutaj wskazuje się na włączenie do diety olejów roślinnych (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany), orzechów, nasion oraz pestek.

    ZALECENIA ZDROWEGO ŻYWIENIA – JEDZ WIĘCEJ / JEDZ MNIEJ / ZAMIENIAJ

    Zdrowy talerz został również uzupełniony o 3 kategorie dodatkowych zaleceń: jedz więcej ( czyli produkty, które powinniśmy wprowadzić do codziennej diety w większej ilości), jedz mniej (produkty, które powinniśmy ograniczać w naszym codziennym menu) oraz zamieniaj (proste zmiany produktów na ich zdrowszą wersję).

    Do przedstawionych zaleceń zdrowego żywienia powstał także kompleksowy materiał instruktażowy, który pokazuje jak w 3 prostych krokach można wdrożyć wymienione wyżej zalecenia. Ogólny schemat wprowadzenia danego nawyku wygląda następująco:

    • krok 1 – praktyczne działanie, które można zrobić od zaraz,
    • krok 2 – wdrożenie zalecanego poziomu,
    • krok 3 – osiąganie dalszych korzyści dla zdrowia.

    Na przykład, jeżeli chcemy ograniczyć ilość spożywanej soli w naszej diecie powinniśmy zrobić to w ten sposób, stopniowo:

    • krok 1 – odstaw solniczkę ze stołu – nie dosalaj na talerzu,
    • krok 2 – ogranicz spożycie soli do 5g dziennie (1 łyżeczka). Sól zastąp aromatycznymi ziołami.
    • krok 3 – czytaj etykiety – wybieraj produkty bez dodatku soli lub o niższej zawartości

    Nowe, pełne zalecenia znajdziecie na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, albo możecie pobrać bezpośrednio: tutaj.

    Jak podoba Wam się aktualna forma zaleceń zdrowego odżywiania ? Jest wystarczająco czytelna?

    Poprzedni wpisMity dietetyczne - poznaj 5 najpopularniejszych mitów dotyczących odżywianiapopularne mity dietetyczneNastępny wpis CZEKOLADOWY MUS Z BATATÓWkrem z batatów

    Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Tagi

    bez białka mleka krowiego bez cukru bez glutenu bez laktozy blw cebula ciecierzyca cukinia deser dla dzieci dladzieci dobry skład dynia gofry jadłospis jajko jogurtnaturalny kanapki kolacja lunch box marchewka masło orzechowe naleśniki naobiad napój roślinny obiad orzechy owoce pasta kanapkowa placki przekąska płatki owsiane rozszerzanie diety soczewica strączki szybkie słodkości twaróg warzywa weganskie wege wegetariańskie zdrowe zupa śniadanie
    Gotuj z dietetykiem
    Regulamin

    gotujzdietetykiem

    🧡 Pomogę Ci zdrowo odżywiać całą rodzinę
    || na luzie i bez spiny
    Rozszerzanie diety, żywienie dzieci, proste przepisy
    📍 Teneryfa

    Natalia || Dietetyk i mama 👶👧🏼
    Niełatwo jest być mamą. 💙Niełatwo jest mie Niełatwo jest być mamą.

💙Niełatwo jest mierzyć się z ciągłym zmęczeniem. I brzmi całkiem zabawnie kiedy stwierdzamy, że dwie godziny bez pobudki to dobra noc, a trzy to absurdalne, całkiem niemożliwe marzenie.

💛Niełatwo jest kiedy kręgosłup pęka od noszenia a każda próba odłożenia malucha do łóżeczka kończy się szaleńczym krzykiem budzącym wszystkich sąsiadów.

💚 Niełatwo jest kiedy chcesz się realizować, wracasz do pracy a konsultacje prowadzisz z niemowlakiem przy piersi, bo wychodzące jedynki okropnie dokuczają 
(Ania, dziękuję za wyrozumiałość ❤).

💙Niełatwo jest kiedy spędzisz pół dnia gotując zdrowy posiłek, a maluch spojrzy i powie "chce chleb z masłem". I wiesz, że to normalne, że to etap rozwojowy, że jeżeli dobrze do tego podejdziesz to minie.. a jednak serce boli i zwyczajnie Ci przykro.

💛Niełatwo jest też mierzyć się codziennie z opiniami i wszystkimi "ja wiem lepiej". Każdy doradza jak wychować Twoje dziecko. Niełatwo jest kiedy po nocy analizowania medycznych zaleceń i przedstawieniu argumentów usłyszysz " przesadzasz" albo "ekowariatka". I tak naprawdę już sama nie wiesz o co chodzi.

I chociaż posiadanie dzieci to najlepsze co mnie spotkało to.. niełatwo jest być mamą. 

Oznacz dzisiaj w komentarzu cudowną mamę, powiedz jej "robisz to dobrze" I wyślij wirtualne wsparcie ❤

A dla Ciebie jakie momenty są najcięższe w macierzyństwie?

#macierzyństwo #macierzynstwobezlukru #macierzynstwobezsciemy #dzieciaki #wyspykanaryjskie #fitmama #ciąża #jestemmamą #blwprzepisy #zywieniedzieci #rozszerzaniedietyniemowlaka #blw #blwpolska #blwinspiracje #blwstart #6miesięcy #6miesięcy #pierwszeposiłki  #7miesiecy #obiad #obiaddladziecka #jadłospisblw #jemyrazem #jemytosamo #jemzdrowo #blwprzepisy #dietetykdzieciecy #neofobia
    Czy są tu smakosze past do chleba? 💚 Kocham p Czy są tu smakosze past do chleba?

💚 Kocham pieczywo, to jeden z produktów bez których nie wyobrażam sobie codziennej diety. Nie ma to jak pachnący, domowy chleb z chrupiącą skórką. Oczywiście nieodłącznym elementem pieczywa są różnego rodzaju smarowidła. Możesz je przygotować dosłownie ze wszystkiego a największą zaletą past jest ich smak i elastyczność. Używasz produktów na które masz ochotę (albo tych, które zalegają w kuchennej szufladzie), w proporcjach kóre najbardziej Ci odpowiadają.

💛Pasty kanapkowe to również super sposób na dodatkowe włączenie warzyw, strączków i innych produktów roślinnych do codziennej diety i zaproponowanie ich w odmiennej formie dzieciom.

💙Podrzucam Wam w dzisiejszej grafice kilka pomysłów na szybkie pasty. Numer jeden to nasz faworyt. Używamy nie tylko do kanapek ale także do placków, naleśników albo... wyjadamy bezpośrednio ze słoiczka.

PS. Jeżeli chcesz przygotować pastę dla niemowlaka, nie dodawaj do niej ani cukru ani soli. Fasolę z puszki umyj dokładnie z zalewy a zamiast suszonych pomidorów możesz użyć przecier pomidorowy.

A Ty masz swoją ulubioną domową pastę? Jaką? 

#fasolaczerwona  #ciecierzyca #blw #blwpolska #blwinspiracje #blwstart #6miesięcy #6miesięcy #pierwszeposiłki #mamadietetyk #7miesiecy #pastakanapkowa  #macierzynstwobezsciemy #kanapki #wegedziecko #wege #pomyslnasniadanie  ##bobaslubiwybor  #jadłospisblw #jemyrazem #jemytosamo #jemzdrowo #blwprzepisy #dietetykdzieciecy #neofobia #kanapkinasniadanie #dziecko #rodzew2022 #dietadziecka
    Drugi tydzień "samodzielnego" jedzenia już za na Drugi tydzień "samodzielnego" jedzenia już za nami. Mała jest bardzo zainteresowana jedzeniem i na każde nowo pojawiające się jedzenie cała się trzęsie. W tym tygodniu pojawiło się klilka nowych produktów. Spróbowaliśmy pierwsze owoce, pojawiła się warzywna zupa, a także całkiem spontanicznie kawałek dzikiego łososia.

❤ Zerknijcie jakie produkty udało nam się wprowadzić w drugim tygodniu, czy najmłodsza zjadała wszystko ze smakiem czy raczej większość lądowała na podłodze?

💙 A Wam jak idzie? Macie jakieś pytania dotyczące drugiego tygodnia rozszerzania diety?

💛 Dokładny schemat dzień po dniu z opisem wprowadzonych produktów znajdziecie na blogu, link w BIO.

I oczywiście obserwujcie profil @zdrowymaluch. Będzie tu sporo darmowej wiedzy 💛

#rozszerzaniediety #rozszerzaniedietyniemowlaka #blw #blwpolska #blwinspiracje #blwstart #6miesięcy #6miesięcy #pierwszeposiłki #mamadietetyk #7miesiecy #dietetykonline #macierzynstwobezsciemy #obiad #obiaddladziecka #sniadanie #śniadanie #obiadblw ##jadłospisblw  #jemyrazem #jemytosamo #jemzdrowo #blwprzepisy #dietetykdzieciecy #neofobia #jadlospis #dziecko #rodzew2022 #dietadziecka
    CZEKOLADOWE CIACHO Z FASOLI 💚 Ciasto z fasoli CZEKOLADOWE CIACHO Z FASOLI

💚 Ciasto z fasoli to klasyk w mojej kuchni. Dlaczego? Bo to jeden z fajnych sposobów na zaproponowanie dziecku strączków w formie, która na pewno mu się spodoba. 
Ciasto jest też bardzo proste oraz można włączyć Malucha do przygotowań. Poprosić o obranie banana, dodanie masła orzechowego do masy, albo wspólnie zmiksować składniki. Najstarsza przeważnie wrzuca wszystkie fasolki po kolei do naczynia, licząc je po swojemu i oglądając każdą po kolei. 🤪🤪

Tak, trwa to długo, ale dzięki temu oswaja się też z danym produktem - a to bardzo ważne. Zaproście Wasze dzieci do kuchni i zróbcie wspólne to ciacho.

Co potrzebujesz?

🥫 czerwona fasola (może też być biała) - 1 puszka/słoik
🍌dojrzały banan - 1 sztuka
🥚 jajko - 2 sztuki 
🥄 gorzkie kakao - 2 łyżki
🥄 soda oczyszczona - 1 łyżeczka
🍯 miód* (opcjonalnie i tylko dla dzieci powyżej roku) - 1 łyżka
🌰 masło orzechowe - 1 łyżka

Jak przygotować?

1️⃣ Przepłucz fasolę zimną wodą i odsącz. Delikatnie osusz i przełóż do wysokiego naczynia.
2️⃣ Następnie wbij dwa jajka i dodaj resztę składników.
3️⃣ Zmiksuj na gładką masę.
4️⃣ Przelej do tradycyjnej keksówki wyłożonej papierem do pieczenia, albo foremki na muffiny. Piecz około 40 minut w 180 stopniach C.

💛 Z czym podawać? Czerwone dżemy, masła orzechowe, jogurt, mascarpone, świeże owoce. Spróbujcie i dajcie znać jaka wersja smakuje Wam najbardziej. 

#ciastozfasoli #strączki #browniezfasoli #cośsłodkiego #zdroweciasto #dietetyk #dietetykonline #dietetykdladzieci #blwpolska #rozszerzaniediety #dietadziecka #lunchbox #czekoladowe #bezglutenu #bezbiałkakrowiego #zdroweciasto #prosteprzepisy #instamatka #instadziecko #ciastoczekoladowe #bezcukru #dietamamy #przepisnabrownie #fitslodycze #przepisydladzieci #niejadek #neofobia #macierzynstwobezlukru #jestembojestes #dladzieci
    🔵Jak zwykle nadziwić się nie mogę, jak ten c 🔵Jak zwykle nadziwić się nie mogę, jak ten czas niesamowicie szybko płynie. Zwłaszcza przy dzieciach. 🙈

🟡Mam wrażenie, że dopiero co dowiedziałam się o ciąży,  a nasza najmłodsza, właśnie osiąga kolejny etap w rozwoju - zaczynamy rozszerzać dietę! Jest to zawsze niezwykle ekscytujący czas w życiu całej rodziny, a chyba najbardziej samego dziecka. Zaczyna poznawać inne smaki, tekstury, zapachy. Jako mama dietetyk bardzo lubię ten czas, dużo ekperymentuje i kształcę się w tym kierunku, żeby jak najlepiej przeprowadzić rozszerzanie diety mojego Malucha, ale też żeby przekazać Wam jak najbardziej aktualną wiedzę.

🟢To jak zaczynamy razem? 
Dzisiaj opowiem Wam, po co tak właściwie zaczynamy proces rozszerzania diety i dlaczego jest on tak bardzo ważny.

Dajcie znać w komentarzu czy już zaczęliście? A może już jesteście po i chcielibyście podzielić się jak Wam poszło?

ściskam,
Natalia

#rozszerzaniediety #rozszerzaniedietyniemowlaka #blwpolska #blwinspiracje #blwstart #6miesiecy #7miesiecy #posiłki #obiad #sniadanie #dietadziecka #niejadek #jemyrazem #jemytosamo #instamatka #instadziecko #bobaslubiwybor #macierzynstwo #macierzynstwobezlukru #mamawkuchni #programowaniezywieniowe #matkapolka #talerzyk #szybkieprzepisy #neofobia #prosteprzepisy #dietetyk #dietetykonline
    🟡 Pomysł na zbudowanie miejsca, w którym każ 🟡 Pomysł na zbudowanie miejsca, w którym każda mama znajdzie inspiracje na zdrowe posiłki dla dzieci (i całej rodziny) chodził mi po głowie baaaardzo długo. Odkąd pamiętam oglądałam z mamą i babcią programy kulinarne i marzyłam by pewnego dnia mieć własny. Kto wie co przyniesie nowy rok 😅

🟢 W międzyczasie analizowałam wszystkie "za i przeciw" pojawienia się w sieci, budowania bloga, założenia social mediów, oraz własnej poradni dietetycznej. Aż w końcu pojawiła się ona. Moja inspiracja, która popchnęla mnie do przodu. Na świat przyszła moja pierwsza córka, a świat zatrzymał się na chwilę. Pomyślałam: jak nie teraz to kiedy?

🔵 I tak oto powstał blog gotujzdietetykiem.pl, a niedługo później profil na Instagramie oraz Facebooku. Z drżącą ręką dodawałam pierwsze posty, sprawdzałam wszystkie literówki i idealnie dobierałam każde zdjęcie. Dzisiaj uczę Was jak zadbać o dietę waszych dzieci i całych rodzin. Zmieniamy wspólnie nawyki żywieniowe krok po kroku. Cieszą mnie każde zdjęcia waszych potraw, dzieci, które ze smakiem zjadają nowości z talerza i wiadomości, w których piszecie " Natka niemożliwe - on nigdy nie jadł szpinaku, a dzisiaj spróbował".
 A najzabawniejsze historie (@thermo_queen_ ) o poszukiwaniu na szybko dyni w okolicznych warzywniakach, bo dzieci błagają o korzenne babeczki - na zawsze już ze mną zostaną :)

🟢 A teraz jeżeli pamiętacie dajcie znać jak długo już tutaj jesteście, co Was do mnie przyciągnęło?

Dziękuję, że tworzycie to miejsce razem ze mną. 

 @wild.rocks #kursWildRocks #KursWRdzień2 #korkizinsta 

#mamadietetyk #zdroweposiłkidladzieci #dzieciaki #rodzew2022 #rozszerzaniedietyniemowlaka #blwprzepisy #szybkieposiłki #zdrowiedzieci #dietetykdzieciecy #conaobiad #blwpolska #blwinspiracje #mamadwójki #jestemmamą #7miesięcy #6miesięcy #jemytosamo #instamatka #zdrowojemy
    Kochani, Wczoraj pojawiło się kilka pytań i w Kochani, 

Wczoraj pojawiło się kilka pytań i wątpliwości dotyczących potraw, które można podać dzieciom w Święta.

Na kolejnych planszach znajdziecie mini poradnik co można podać dziecku i na jakie składniki tradycyjnych potraw lepiej uważać.

a Wy ? Co podacie dzieciom w najbliższe święta? Przygotujecie coś specjalnego, czy tradycyjnie?

🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲🌲

#święta #stolswiateczny #mamawkuchni #potrawyswiateczne #pierniczki #miod #pierogi #wigilia
    PIERNICZKI "last minute" Czy pierniczki w piękne PIERNICZKI "last minute"

Czy pierniczki w pięknej świątecznej puszce skończyły się w naszym domu jeszcze przed rozpoczęciem Świąt? BYĆ MOŻE. 😅

Jeżeli jesteś w tej samej sytuacji łap szybki przepis na korzenne ciacha, które może zjeść również maluch poniżej pierwszego roku życia (pamiętaj o zamianie miodu na mus/syrop daktylowy).

Co potrzebujesz?

🌾mąka orkiszowa -  350 g
🥚jajko - 2 sztuki
🍯miód - 100g (dla dzieci poniżej roku -syrop/mus daktylowy)
🧈masło - 120g
🥄soda oczyszczona - 1 płaska łyżeczka
🥄kakao/karob - 1 łyżka
🥄przyprawa do piernika -  2 łyżki

Jak je przygotować?

W niewielkim garnku podgrzej do rozpuszczenia miód/syrop daktylowy i masło. Odstaw na bok. W dużej misce wymieszaj suche składniki (mąkę, sodę, kakao, przyprawę do piernika), dodaj rozbełtane jajka oraz ostudzony płyn miód/masło. Wyrabiaj ciasto do momentu aż będzie miękkie i sprężyste. Ciasto podziel na mniejsze części i każdą z nich rozwałkuj na grubość około 5-6 mm. Wykrawaj zabawne kształty z ciasta i przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz pierniczki w temperaturze 180C przez około 7-8 minut (w zależności od piekarnika).

Gotowe pierniczki możesz udekorować zbożem ekspandowanym, zmielonymi orzechami, wiórkami kokosowymi, albo różdżkami smaku lub pudrem jabłkowym z @helpa.czarymamy

#pierniczki #swieta #bozenarodzenie #blw #swietablw #bozenarodzenie #blwpolska #6miesięcy #7miesięcy #rozszerzaniediety #rozszerzaniedietyniemowlaka #mamadwojki #instamatka #mamadietetyk #dietetykdzieciecy #przepisydladzieci #niemowlak #niemowlę #zdroweciastka #jemytosamo #macierzynstwobezlukru #zdrowojemy #macierzynstwojestpiekne #zdrowedziecko #blwprzepisy
    WIEJSKA ZUPA Z CIECIERZYCĄ Lubisz ciecierzycę? WIEJSKA ZUPA Z CIECIERZYCĄ

Lubisz ciecierzycę? W jakiej formie najczęściej ją serwujesz?

Ciecierzyca jest cennym źródłem białka roślinnego, więc spokojnie może zastąpić mięso. Bogata jest także w fosfor, potas, większość witamin z grupy B, żelazo, błonnik. Warto wprowadzić ją do codziennej diety. Jednak jeżeli chcesz możesz ją również przygotować w wersji mięsnej.

Składniki:
🌾ciecierzyca - 1 słoik/puszka,
🥕bulion warzywny - 1,5 litra,
🥕marchewka - 2 marchewki,
🥕pietruszka - 1 sztuka,
🥕seler - 0,5 średniej sztuki,
🥔ziemniaki - 5 sztuk,
🧄 czosnek - 2 ząbki,
🧈masło klarowane - 1 łyżka,
🥄kminek (0,5 łyżeczki), papryka słodka (0,5 łyżeczki), majeranek, pieprz, sól - wg uznania,
➡️wersja mięsna - dobrej jakości kiełbasa np. czosnkowa, jałowcowa - 10-15 dag

Jak ją przygotować?
Czosnek pokrój w plasterki. Wszystkie warzywa obierz i pokrój w cienkie słupki, a ziemniaki w średniej wielkości kostkę. W garnku z grubym dnem podmaż na maśle czosnek oraz ziarna kminku aż mocno zapachną. Wlej bulion. Dodaj marchewkę, seler, ziemniaki, pietruszkę i przyprawy. Gotuj około 15- 20 minut - do momentu aż ziemniaki będą miękkie. Następnie dodaj ciecierzycę ze słoika (razem z wodą) i roztarty w dłoniach majeranek. Gotuj jeszcze przez około 5 minut.

Wersja mięsna:
W garnku z grubym dnem podsmaż najpierw kiełbasę pokrojoną w plasterki, około 2-3 minut. Następnie wyłóż na talerz i odłóż na bok. Dalej dodaj wszystkie składniki - tak jak w wersji wege. Podmsmażoną kiełbaskę dodaj na samym końcu razem z ciecierzycą i majerankiem.

Idealnie smakuje z kawałkiem wiejskiego chlebka. Jeżeli Twoje dzieci nie lubią pływających warzyw w zupie (tak jak moja mała 😅) możesz rozgnieść je delikatnie widelcem.

Smacznego! 💛

👧Jeżeli interesuje Cię praktyczna wiedza na temat odżywiania dzieci i całej rodziny

Zaobserwuj ➡️ @gotujzdietetykiem

#ciecierzyca #dietadziecka #przepisydladziecka #zdrowyposiłek #zdroweodżywanie #dietetyk #dieta #mamagotuje #mama #blw #blwinspiracje #rozszerzaniediety #warzywa #zdrowamicha #rozszerzaniedietyniemowlaka #instamama #jemytosamo #jemyzdrowo #domowejedzenie #obiaddladziecka #pycha #blwpolska #rodzew2021 #rodzew2022 #zupa #pomysłnaobiad #conaobiad
    Load More... Follow on Instagram

    Koszyk